h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 489,60 %0,10%
h Tam Altın 7.515,81 %0,00%
h Bitcoin 469790 %2.12495
a
  • Birsen Haber
  • dini
  • VİRÜSTEN ÖLENLERİN NASIL DEFNEDİLECEĞİ KARARLAŞTIRILDI

VİRÜSTEN ÖLENLERİN NASIL DEFNEDİLECEĞİ KARARLAŞTIRILDI

ad826x90

Sağlık Bakanlığı virüs sebebiyle hayatını kaybeden vatandaşların ceset torbalarıyla gömülmesini kararlaştırdı.

Sağlık Bakanlığı tarafından; koronavirüs salgınından ölenlerin morg, cenaze ve defin işlemlerine ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve 81 il valiliğine yazı gönderildi.

‘Morg ve defin hizmetlerine yönelik alınacak tedbir ve önlemler’ konulu yazıda, Koronavirüsten ölenlerle ilgili ‘morg’, ‘cenaze’ ve ‘defin’ işlemlerine ilişkin alınan kararlar tebliğ edildi.

Çalışanlara eğitim verilecek.

ad826x90

 “Morg görevlileri ve cenaze sorumlusu, ölen kişinin olası-kesin kovid-19 tanısı konusunda bilgilendirilmelidir. Gasilhane çalışanları eldiven, N95/FFP2 maske, gözlük-yüz koruyucu ve sıvı geçirmez önlük kullanmalıdır.

Kullanılan kişisel korunma malzemeleri tıbbi atık kutusuna atılmalıdır. Yıkama alanı, yoğun sekresyonlar ile kontamine olması nedeniyle 1/10 çamaşır suyu veya klor tablet ile dezenfekte edilmelidir.

Morg ve gasilhane çalışanlarına standart enfeksiyondan korunma ve kontrol önlemleri ve solunum sekresyonları ile temas önlemleri konusunda eğitim verilmelidir.

El hijyeni gibi kişisel hijyenin önemi vurgulanmalıdır. Birimde kullanılacak olan maske, eldiven, koruyucu giysi, gözlük, alkol bazlı el antiseptiği ihtiyacı hastane yönetimi tarafından karşılanmalıdır.”

Ölenlerin defin işlemleri ise şu şekilde gerçekleşecek;

“Defin işlemleri mevzuat gereği devam etmelidir. Cenazelerin ceset torbası ile alınıp naklinin gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır” şeklinde belirlendi.

Defin şekliyle ilgili kararlar ise “Cenazenin kabre yerleştirilmesi sırasında eldiven kullanılmalıdır. Olası-kesin kovid-19 vakalarının ölümü halinde ceset torbası ile defni gereklidir.

Cenaze kabre yerleştirildikten sonra standart defin işlemleri uygulanır” şeklinde karara varıldı.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ABB YAŞLILARIN ULAŞIM KARTLARINI DONDURDU

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.