h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 508,09 %0,28%
h Tam Altın 8.041,50 %-0,55%
h Bitcoin 337321 %6.80117
a
  • Birsen Haber
  • Gündem
  • “Ülkemizi tabii afetlere hazırlıklı hâle getirmek için gece gündüz çalışmayı sürdüreceğiz”

“Ülkemizi tabii afetlere hazırlıklı hâle getirmek için gece gündüz çalışmayı sürdüreceğiz”

ad826x90

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Ülkemizi deprem başta olmak üzere tabii afetlere hazırlıklı hâle getirmek için gece gündüz çalışmayı sürdüreceğiz. Bunun yanında deprem sonrasında devreye girecek afet ve acil durum yönetimi planlarını sürekli güncelliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’na katıldı. Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir depreminin hemen ardından başlatılan arama kurtarma çalışmalarının sona erdiğini bildirdi.

İzmir depreminde 114 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 1035 kişinin yaralandığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaralılardan 999‘unun taburcu olduğunu, 36 vatandaşın tedavisinin sürdüğünü kaydetti.

Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, tedavisi sürenlere de acil şifa dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem anından itibaren arama ve kurtarma faaliyetlerinin gerçekleştirildiğini, depremzedelerin tüm ihtiyaçlarının eksiksiz karşılandığını söyledi.

ad826x90

“BİR AY İÇERİSİNDE DEPREM KONUTLARININ YAPIMINA BAŞLANACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyelerinin ve sivil toplum kuruluşlarının hepsinin bölgede seferber olduğunu gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurgulayarak, deprem bölgesinde çalışan tüm kamu ve sivil toplum kuruluşu mensuplarına şükranlarını sundu.

Enkaz kaldırma çalışmalarının en kısa sürede tamamlanacağını ve bir ay içerisinde deprem konutlarının yapımına başlanacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önümüzdeki yıl bitmeden hak sahiplerine evlerini teslim etmiş olacağız. Şu andaki yol haritamız bu” dedi.

Kızılay ve AFAD’ın yaklaşık 4 bine yakın çadırla İzmir’de hazır olduğunu, yoğun şekilde çadır kurulumu yapıldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, süreci çadırda geçirmek isteyen vatandaşlara “hayır, çadır yok” denmediğini, Kredi Yurtlar Kurumu’nun da yurtlarını vatandaşlar için hazır hâle getirildiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin deprem kuşağında olduğunu anımsatarak, ülkede bu konudaki miladın 1999 depremi olduğunu ifade etti. Büyük Marmara Depremi’nin ardından başlanan mevzuat düzenlemelerinin AK Parti hükûmetleri döneminde geliştirilerek devam ettiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Farklı kurumlara dağılmış imkân ve yetkileri bir araya getirerek her depremde en ön safta yer alan AFAD’ı biz kurduk. Niye? İstedik ki bütün bu STK’leri bir araya getirelim ve buralarda, etki alanlarında bir zafiyet oluşmasın” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediyelere ve TOKİ’ye konut üretimi ve yenilenmesi konusunda çok önemli yetkiler verdiklerinin altını çizerek, şu anda İzmir ile ilgili süratli bir adım daha attıklarını aktardı.

“KONUT ATILIMI, ÖZEL SEKTÖRÜNDE GAYRETLERİYLE ÜLKEMİZDE ÖNEMLİ BİR DÖNÜŞÜMÜN GERÇEKLEŞMESİNİ SAĞLAMIŞTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir’de bin konteyner kullanıldığını, vatandaşları o konteynerlerde iskân edeceklerini, bu arada da inşaatlara başlanacağını belirterek, şöyle konuştu: “Biz gelene kadar sadece 43 bin konut yapan TOKİ’nin, 18 yılda tamamladığı, hâlen inşa ettiği ve projelendirdiği 975 bin konut ülkemizde bu alanda çok büyük bir devrimdir. Bu şekilde başlayan konut atılımı, özel sektöründe gayretleriyle ülkemizde önemli bir dönüşümün gerçekleşmesini sağlamıştır. Ancak hâlâ dönüştürmemiz gereken 6,7 milyon konut bulunuyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir’de depremden etkilenen bölgenin sulak bir alan olduğuna işaret ederek, “Biz şimdi tarım orman hayvancılığa ait bir bölgeyi, 1 milyon 400 bin metrekare, burayı rezerve alan olarak şu anda yapılacak konutlara tahsis ettik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız o 1 milyon 400 bin metrekarelik alanda inşaatlara başlayacak. İstiyoruz ki zemin sorunu olmasın. Bütün oradaki zeminle ilgili etütler yapıldı. Adımlarımız buna göre atılıyor” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1,5 milyon konutu gelecek 5 yıl içinde inşa etmeyi  planladıklarını dile getirerek, TOKİ vasıtasıyla bu yıl da 100 bin konutun inşasına başlandığını anımsattı.

ad826x90

“59 İLDEKİ 268 RİSKLİ ALAN İLE 67 İLDEKİ REZERV YAPI ALANLARIYLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”

Gelecek yıl 100 bin konutun inşasına daha başlayacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 59 ildeki 268 riskli alan ile 67 ildeki rezerv yapı alanlarıyla ilgili çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Riskli yapı olarak ilan ettikleri 688 bin birimin 670 binindeki tahliye ve yıkımları tamamladıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devlet olarak şu ana kadar riskli yapı tespiti yapılan 1 milyon 395 bin bağımsız birimdeki kentsel dönüşüm çalışmaları için 5 milyon vatandaşımıza yaklaşık 15,5 milyar liralık destek verdik. Hiçbir meblağ insanımızın canından daha kıymetli değildir. İstanbul başta olmak üzere deprem riskinin yüksek olduğu şehirlerimizde bu süreci hızlandırmamız gerektiği anlaşılıyor” ifadesini kullandı.

“AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ PLANLARINI SÜREKLİ GÜNCELLİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimizin de oturduğu binanın depreme dayanıklılığını tespit ettirmesi, şayet bu konuda herhangi bir sıkıntı varsa, gerekiyorsa kendisi de üstüne biraz koyarak hızla sağlam bina inşası için harekete geçmesi gerekiyor. Ülkemizi deprem başta olmak üzere tabii afetlere hazırlıklı hâle getirmek için gece gündüz çalışmayı sürdüreceğiz. Bunun yanında deprem sonrasında devreye girecek afet ve acil durum yönetimi planlarını sürekli güncelliyoruz” açıklamasında bulundu.

AFAD’dan UMKE’ye, belediyelerden sivil toplum kuruluşlarına kadar her kurumun kendi görev alanında çok güçlü bir alt yapı ve yetişmiş insan kaynağını kavuştuğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eskinin kargaşa ve çaresizlik görüntülerinin yerini düzenli, disiplinli ve bilinçli bir arama kurtarma, yardım destek faaliyetleri almıştır. Bir kez daha İzmirli kardeşlerime geçmiş olsun diyor, Rabbimden ülkemizi her türlü afetten muhafaza eylemesini diliyorum” dedi.

videoyu izlemek için tıklayın

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

AHMET DAVUTOĞLU TL’NİN ERİMESİNİ ELEŞTİRDİ

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.