h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 503,37 %-0,65%
h Tam Altın 8.041,50 %-0,55%
h Bitcoin 338898 %7.50047
a
  • Birsen Haber
  • Gündem
  • “Türkiye bir asır önce başlattığı İstiklal Harbi’ni yeniden ve daha güçlü sürdürdüğü için böylesine derin ve alçakça kuşatmaya maruz kaldı”

“Türkiye bir asır önce başlattığı İstiklal Harbi’ni yeniden ve daha güçlü sürdürdüğü için böylesine derin ve alçakça kuşatmaya maruz kaldı”

ad826x90

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk’ü Anma Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Türkiye, bir asır önce başlattığı İstiklal Harbi’ni yeniden ve daha güçlü şekilde sürdürdüğü için derin ve alçakça bir kuşatmaya maruz kaldı. Şayet eskiden hep olageldiği gibi ülkemize çizilen o dar sınırların içinde kalsaydık, teslimiyeti reddetmeseydik, milletin değil vesayetin dediğini yapsaydık bu sıkıntıların hiçbirini yaşamazdık. Ama o zaman milletimizin yüzüne de bakamazdık” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törendeki konuşmasına, “Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi, ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete irtihalinin 82. yıl dönümünde rahmetle yâd ediyoruz” sözleriyle başladı.

Türkiye’yi ayakta tutmak için çalışan kurucu kadroyu şükranla anarak, bin yıldır bu toprakları vatan yapmak için kan dökmüş tüm kahramanları, gazileri ve şehitleri rahmetle yâd eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimizin özgürlüğü, devletimizin yaşaması, ülkemizin kalkınması için taş üstüne taş koyan herkesten Allah razı olsun diyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tür yıl dönümlerini anma ve tazim sunma yanında nereden nereye gelindiğinin ve nereye gidildiğinin muhasebesi olarak gördüğünü ifade ederek, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını bundan 10 sene önce ilan ettiğimiz hedeflerle işte böyle bir fırsata dönüştürmeye çalıştık. Bu tür büyük muhasebelerin aynı zamanda gelecekteki daha büyük hedeflerin de hazırlıkları olduğuna inanıyorum. İstanbul’un fethinin 600. yılı olan 2053’ü ve Malazgirt Zaferi’nin 1000. yılı olan 2071’i işte bunun için önemsiyor, yeni vizyonlarımızın nirengi noktaları olarak kabul ediyoruz” diye konuştu.

ad826x90

“PRANGALARI BİRER BİRER KIRDIK”

“Ülkemizin demokrasi ve kalkınma mücadelesini benim manevi mirasım ilim ve akıldır diyen Gazi Mustafa Kemal’in arzu ettiği şekilde yürütüyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gazinin bu tavsiyesine uygun şekilde ilim ve akıl yolunda giderek hatırasını yaşatmak yerine onu dogmalaştırmak suretiyle mirasının içini boşaltmaya çalışanları da milletimizin takdirine havale ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Kendilerini devletin sahibi, milletin efendisi, Batının kölesi olarak gören vesayetçi anlayışla çarpışa çarpışa ülkemizi yeniden tarihiyle ve cihan şümul hedefleriyle buluşturduk. İstiklal Harbi’yle topraklarını işgalden kurtaran milletimizin değerleri ve refahı başta olmak üzere tüm hayatı üzerindeki prangaları birer birer kırdık. Ülkenin imkânlarını küçük bir azınlığın hevesleri ve çıkarları yerine topyekûn milletin istek ve ihtiyaçları için seferber ettik. Millet, vatan ve medeniyet merkezli bu tarihî mücadele elbette kolay olmadı. Yıllarca bu ülkeyi siyasi ve ekonomik bir avuç elit eliyle adeta babalarının malı gibi kullanmaya alışmış olanlar her yolu ve yöntemi deneyerek üzerimize geldiler. Kendilerine içeride imtiyazlarını kaybetmiş olmanın verdiği kin ve nefretle dolu taraftarlar, payandalar, mankurtlar bulmakta da zorlanmadılar. Türkiye’nin son 18 yılında yaşananlara bir de bu gözle bakmak gerekir.”

“TESLİMİYETİ REDDETMESEYDİK MİLLETİMİZİN YÜZÜNE BAKAMAZDIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bir asır önce başlattığı İstiklal Harbi’ni yeniden ve daha güçlü şekilde sürdürdüğü için derin ve alçakça bir kuşatmaya maruz kaldığına işaret ederek, “Şayet eskiden hep olageldiği gibi ülkemize çizilen o dar sınırların içinde kalsaydık, teslimiyeti reddetmeseydik, milletin değil vesayetin dediğini yapsaydık bu sıkıntıların hiçbirini yaşamazdık. Ama o zaman milletimizin yüzüne de bakamazdık. Ama o zaman kalbini ve gözünü bize yöneltmiş mazlumların dualarını alamazdık. Ama o zaman yeni nesillere söyleyecek söz bulamazdık” açıklamasında bulundu.

“Allah şahittir ki ezan susmayacak, bayrak inmeyecek, millet bölünmeyecek, vatan parçalanmayacak, ülkemiz büyüyecek, devletimiz güçlenecek derken hep samimiydik” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, millete verdikleri her sözü yürekten inanarak verdiklerini, sözleri yerine getirmek için tüm üçleriyle çalıştıklarını, çabaladıklarını anlattı.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

AZERBAYCAN ŞUŞA’YI GERİ ALDI

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.