h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 503,78 %-0,57%
h Tam Altın 8.041,50 %-0,55%
h Bitcoin 342409 %13.4291
a

TOPLANTIDAN UMUT VERİCİ HABERLER ÇIKTI

ad826x90

Bilim Kurulu Toplantısı açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; “Bundan sonraki süreçte yasaklarla yönetimden ziyade daha çok kişisel tedbirlerle, yaygın aşılamayla bu dönemi sürdürmek istiyoruz” dedi.

Uzun bir aradan sonra günlük vaka sayısı 10 binin altına indi.

Bakan Koca yaptığı açıklamada, “Kapanma döneminden sonra ilk Bilim Kurulu toplantısını yaptık. Bugün uzun bir aradan sonra günlük vaka sayısı 10 binin altına indi. Özellikle kapanma dönemi sonrası bugün uzun bir aradan sonra günlük vaka sayımız 10 binin altına düştü. Bu düşüşün bundan sonra da devam edeceğini öngörüyoruz. Bugün Bilim Kurulumuza katılan önemli bir misafirimiz var. Küresel salgında salgını durdurmak için en önemli silah olan aşıyı ilk geliştiren bilim insanlarımız Doktor Uğur Şahin ve Özlem Türeci hocamız da bizimle beraberlerdi” İfadelerini kullandı.

1 Haziran’dan sonra sürecin nasıl devam edeceğiyle ilgili konuşan Bakan Koca, “Özellikle bundan sonraki süreçte birinci önceliğimiz vakalardaki düşüşü kalıcı ve sürekli hale getirmek olacak. Ayrıca bundan sonraki süreçte yasaklarla yönetimden ziyade daha çok kişisel tedbirlerle ve yaygın aşılamayla bu dönemi sürdürmek istiyoruz. Normale dönmek için çaba sarf ediyor olmuş olacağız. Bundan sonraki süreçte 10 binin altına bugünden itibaren vaka sayımız var. Tam kapanmayla birlikte bu düşüş önemli bir düşüş, 63 binden 9 bin 385’e kadar inmiş oldu bugün. Artık bu enfeksiyonun, virüsün nasıl bulaştığını bütün vatandaşlarımız biliyor. Bundan sonraki süreçte yasaklamaları daha azaltan, ama kişisel koruyucu tedbirleri daha yoğunlaştıran, bununla birlikte yaygın aşılamayı yaparak bu dönemi normale döndürmek istiyoruz” Açıklamasını yaptı.

Bakan Koca sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu an Özlem Türeci çalışmalarına devam ediyor olduğunu söyleyerek aramızdan ayrıldı. Uğur Hocamız şu an beni dinliyorlar. Bugün özellikle Uğur Hoca’mızın bazı görüşlerini bizzat kendisinden duymanızı istiyoruz. Uğur Hocam vatandaşımızın sizden duymasını istediği bazı konuları sıralamak istiyorum. Ama öncelikle bugün de medyaya yansımış oldu, son olarak bildiğiniz gibi 27 Aralık’ta ilk anlaşmamızı yapmıştık. Ondan 3 ay önce başlayan görüşmelerimiz olmuştu. Bu süreçte haftada en az 2 kere telefonla görüşmelerimiz oldu. Çok yoğun gayret gösterdiniz.”

ad826x90

“120 milyon doz aşı için anlaşma yapıldı”

Bilim Kurulu toplantısına katılan Profesör Doktor Uğur Şahin, “Burada konuşma imkanımız olduğu için çok mutluyum. Sayın Bakan’ın anlattığı gibi beraber konuşuyoruz. Türkiye’ye uygulanan aşıyı nasıl bitirebiliriz diye. Aralık’ta 1,5 milyonu konuştuk. Sayın Bakan, her 2-3 hafta arada istediği dozları yükseltti. Tamamı 120 milyon doz olarak imza attık. Çok mutluyum. Türkiye, altıncı ayın sonuna kadar 30 milyon doz getirmek istiyor. Temmuz, Ağustos ve Eylül ayında ise tamamıyla 120 milyon dozu tamamlamak istiyoruz. Son 2 haftada bizim ekip yoğun çalıştı. Planları yapıldı. Ne zaman, kaç doz aşı gideceği konusunda anlaştık. Zamanında aşıları Türkiye’ye göndermeyi hedefliyoruz” dedi.

“Prof. Dr. Uğur Şahin: ”Bizim aşımız mutasyonlara karşı etki gösteriyor”

Şahin, “Bugüne kadar aşıyı 30’dan fazla varyantı denedik. Bizim aşımız mutasyonlara karşı etki gösteriyor. Afrika mutasyonuna karşı iyi sonuç verdi. Bu hafta Hindistan varyantını da deneyeceğiz. Yüzde 70-75 oranında enfeksiyon korunması bekliyoruz varyanta karşı” şeklinde konuştu.

3. doz aşıyı öneriyoruz.

Bakan Koca’nın “3. doz aşının bu yıl mı yoksa gelecek yıl mı yapılması konusundaki görüşlerinizi almak istiyorum” sorusuna Şahin, “Enfeksiyon geçirmiş olan kişiler, bizim gördüğümüze göre ilk dozdan sonra yüksek antikora sahip oluyor. İki aşı yapılmış gibi antikorlar oluyor. Hastalığı geçiren kişiler için 1 doz yeterli olabilir. 3. doz ise en erken 6 ay sonra. Türkiye’de 2021 için değil ama 2022 için ilave, yani 3. doz aşı öneriyoruz” diye konuştu.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

O SAVCI GÖREVİNDEN UZAKLAŞTIRILDI

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.