h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 503,53 %-0,62%
h Tam Altın 8.041,50 %-0,55%
h Bitcoin 344715 %14.72179
a
  • Birsen Haber
  • yerel
  • Su ve Kanal İdareleri Genel Müdürleri Çevrim İçi Toplandı

Su ve Kanal İdareleri Genel Müdürleri Çevrim İçi Toplandı

ad826x90

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından çevrim içi düzenlenen Su ve Kanal İdareleri (SUKİ) Genel Müdürleri Komisyon Toplantısı, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan V. Prof. Dr. Şükrü Karatepe’nin katılımıyla yapıldı.

Prof. Dr. Karatepe: SUKİ’ler su hizmetini seçkin ve değer verilen bir hizmet haline getirdi

Su ve kanal idarelerinin Türkiye’nin en değerli kurumlarından biri olduğunu belirten Şükrü Karatepe ilk defa su ve kanal idarelerinin oluşturulmasıyla uzmanlığa dayalı bir kurumsallaşmanın ortaya çıktığını kaydetti. İSKİ Kanunu’ndan önce İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde susuzluk yaşandığını hatırlatan Karatepe, “Durum kaygı vericiydi. O yıllarda Ankara’da yaşıyordum su geldiği zaman kovalara su biriktiriyorduk. Kanunla birlikte ilk etapta üç büyük şehirde su sorunu çözüldü. Kimlik kazandı. SUKİ’ler su hizmetini seçkin, üzerinde durulan, değer verilen bir hizmet haline getirdi. Belediyeler suyun farkına vardılar. Türkiye bir miktar tedirgin, su stresi içindeyiz. Dolayısıyla su hizmeti verenler de ister istemez bir stres yaşıyorlar” dedi.

İSKİ Kanunu’nun günümüzde yetmediğine değinen Karatepe; “Bildiğiniz gibi İSKİ Kanunu İstanbul için çıkarıldı, üç büyük şehir bunu uyguladı. Artık 30 büyükşehirde de uygulanıyor. Hâlbuki diğer şehirlerimizin şartları İstanbul gibi değil. Kanun isabetli çıkmış ama bugün yetmiyor. İSKİ dünya çapında kimlik kazanmış, çok değer hizmetler yürüten, bilgi üreten yatırım yapan bir kurum. Diğer şehirlerimizin bu kadar kaynakları ve tecrübesi yok. İSKİ oraya referans olamıyor, bilgi ve tecrübesini paylaşamıyor, yardım götüremiyor.” şeklinde konuştu. Türkiye’de su ile ilgili çalışan tüm kurumların işlerinde çok başarılı olduğunun altını çizen Karatepe, en büyük problemi organizasyon eksikliği ve suyun iyi yönetilmemesi olarak açıkladı.

ad826x90

Ülkemizde suyun sahipsiz olmasını eleştiren Karatepe, “Su tutanın elinde kalıyor. Su iki yönlü bir alıp kullanıyorsunuz bir de deşarj ediyorsunuz. Verimsiz kullanıyoruz. Deşarj ettiğimizde de kirlenme ortaya çıkıyor. Herkes görevini iyi yapıyor buna rağmen su kaynaklarımız azalıyor, su kalitemiz düşüyor. Su sorununu yüzeysel değil daha derinden daha başka türlü ele almamız gerektiği kanaati oluştu bizde.” dedi. SUKİ’lerin güncel sorunları olduğuna da işaret eden Karatepe yapılacak kanun değişikliği için bu toplantıdan çıkacak fikirlerin değerli olacağını kaydederek Su Kanunu hazırlanması çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

TBB Genel Sekreteri Birol Ekici: “Başarılı olacaksak birlikte başarılı olacağız.”

 Açılış konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılan 1. Su Şurası’na değinen TBB Genel Sekreteri Birol Ekici, ülkemizde su stresi yaşandığını hatırlatarak su kanal idarelerinin su kayıp-kaçağını önleme ve arıtma gibi konularda çok başarılı işlere imza attığına dikkati çekti.  TBB olarak TÜBİTAK, ASELSAN ve TÜRKSAT ile iş birliklerinin hayata geçirdiklerini kaydeden Ekici, “Katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Başarılı olacaksak birlikte başarılı olacağız. Artık susuz mahalleler, şehirler görmüyoruz ama daha kaliteli suya ihtiyacımız var. Bu konuda da aynı başarıyı göstereceğimize inanıyoruz.” diye konuştu. 

ASELSAN ve TÜBİTAK MAM tarafından yapılan sunumların yer aldığı toplantıda su yönetim sistemi, kamu alacakları, elektrik tarifeleri, SAİS Yönetmeliğini uygulanması, su tahsisleri gibi konular istişare edildi. Toplantıda ayrıca Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. Lütfü Akça da “Milli Su Yönetimi Çalıştayı”na ilişkin bir sunum yaptı. Toplantıda TBB Genel Sekreter Yardımcıları Ahmet Kazan ve Ramazan Özcan Yıldırım da hazır bulundu.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“BETON KANAL’A KARŞI DURMAK SORUMLULUĞUMUZDUR”

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.