h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 495,11 %0,75%
h Tam Altın 7.515,81 %0,00%
h Bitcoin 431659 %-9.28005
a

SSPE NEDİR, SEBEPLERİ NELERDİR?

ad826x90

Subakut sklerozan panensefalit (SSPE), santral sinir sisteminin yavaş ilerleyen, hemen hemen tüm olgularda ölümle sonuçlanan seyrek rastlanılan bir hastalıktır. İlk kez 1933 yılında bildirilmesine karşın, kızamık ile ilişkisi ancak 1960 yılından sonra belirlenmiştir. Günümüzde birçok ölümle sonuçlanan HIV ensefalopatisi gibi, ilerleyici nörolojik hastalıklarda da, tıpkı SSPE’de olduğu gibi, beyin beyaz cevherinde immun zedelenme söz konusu olmaktadır.

Kızamık virüsünün beyinde oluşturduğu enfeksiyon anlamına gelir.

Bu benzerlik özellikle hastalıkların son evresinde ortak bir görüntü sergilemektedir. SSPE seyrek rastlanılan bir hastalık olmasına karşın, özellikle kızamık virüsü ile karşılaşılan bireylerde her 100 bin kişide 1 olarak saptanmaktadır. Rutin kızamık aşısı ile bu oran azaltılmakta olup, 10 katı hatta bazı ülkelerde 100 katı daha az görülmesi sağlanmaktadır. Günümüzde, Hindistan, Pakistan gibi ülkelerde SSPE oranı hala yüksektir. Kızamık geçirildikten sonra, virüsün beyne yerleşmesiyle yaygın demiyelinasyon (sinir miyelin kılıfının yok olması), inflamasyon, beyin beyaz cevherinde immün zedelenmeye bağlı iltihabi ve sinir harabiyeti bir hastalıktır. Genellikle çocuk ve genç adolesan döneminde görülmekle birlikte daha erken ve daha geç olgulara da rastlanılmaktadır.

Kızamığa karşı aşılanmamış, aşılanmasına rağmen yeterli bağışıklık düzeyine ulaşmamış ya da aşılanmadan önce kızamık geçirmiş çocuklarda görülür. Hastalık kızamık geçirilmesinden ortalama 5-6 yıl sonra ortaya çıkmaktadır.

ad826x90

Belirtileri nelerdir?

Başlıca belirtileri, birkaç hafta ya da birkaç ay içinde gelişen; yürümede bozulma, unutkanlık, konuşmada bozulma, davranış değişikliği, başın öne doğru düşmesi ya da vücutta gevşeme, silkinme şeklinde çok kısa süreli nöbetlerdir. SSPE hastalığı ilerleme gösteren hastalıklardan biridir. Ancak sık görülmemekle beraber bazı hastaların kendiliğinden iyileşmesi, hastalığın duraksaması da mümkün olabiliyor. İstatikle açıklayacak olursak 10 kişiden 1’inde bu durum gerçekleşebiliyor. Ölüm riski olan hastalıklardan biri olan SSPE, yüzde 85 oranında ilerleyicidir ve 4 devrede ölümle sonuçlanır. Geri kalan vakaların yüzde 15’inde hastalık, remisyon periyotlarıyla gidebilir, uzun süre stabil kalabilir, ilerleme durup plato çizebilir ya da çok yavaş seyredebilir. Remisyona girenler de genellikle 7 ila 10 yıl sonra kaybedilebilir.

Tedavisi nedir?

Bu hastalığın tedavisi yoktur. Hastalığı önlemenin tek yolu her çocuğa kızamık aşısının uygun yaşlarda uygulanmasıdır.

Sağlık Bakanlığı tarafından SSPE vakalarının ihtiyaçlarının karşılanması hususunda ilgili derneklerin talepleri de dikkate alınarak çalışmalar yürütülmektedir. Örnek olarak verecek olursak SSPE hastalarının tedavi giderleri ve bakımları için ihtiyaç duydukları gereçler Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumları tarafından karşılanmakta, bu kapsamda temin edilemeyen ihtiyaçların karşılanması için İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca ayni ve nakdi yardımların yapılmasına öncelik verilmektedir.

Bu  hastaların tedavilerinde kullanılan İnosinepranobex etken maddeli ilaç Sağlık Bakanlığı ve bağlı birimler tarafından toplu alım yapılarak hastalara ücretsiz olarak ulaştırılmaktadır. Vakaların çok görüldüğü illerde bu hastalara özel poliklinikler açılmış olup, serum ve beyin omurilik sıvısı örneklerinin bölgesinde incelenemediği hastaneler tarafından bu örnekler Sağlık Bakanlığı’nın ilgili kurumlarına gönderilmektedir. Ayrıca, hastalara evde sağlık hizmetleri kapsamında ulaşılmaktadır.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

BAHAR YORGUNLUĞU DEĞİL, BAHAR ALERJİSİ !

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.