h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 503,75 %-0,57%
h Tam Altın 8.041,50 %-0,55%
h Bitcoin 342550 %13.65288
a
  • Birsen Haber
  • Genel
  • Sor bakalım: Geçinemediği için intihar eden esnafların hakları sana helal mi?

Sor bakalım: Geçinemediği için intihar eden esnafların hakları sana helal mi?

ad826x90

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Genel Merkezi önünde gerçekleştirdiği basın toplantısında kadın ev emekçilerinin sorunlarını gündeme getirdi.
Ev emekçisi kadınların da katıldığı basın toplantısında Ağbaba, sayıları bir milyonu bulan ev emekçilerinin kayıt dışı ve güvencesiz çalıştırıldığını ve salgın döneminde açlığa terk edildiğini ifade etti.

Ülkeyi yönetenler adeta mafya olmuş, çete olmuş durumda

Ağbaba, “Türkiye bugünlerde bir kanalizasyon patlamış gibi her tarafa kokular yayıyor. Ülkeyi yönetenler adeta mafya ağzıyla konuşuyor. Ülkeyi yönetenler muhalefet liderlerini tehdit ediyor. Bir mafya dili egemen olmuş. Başına daha neler gelecek diye tehditler ortada. Bir tarafta içişleri bakanı diğer tarafta eski başbakanla ilgili çeşitli iddialar var. Bu iddialara cevap vermek yerine Recep Tayyip Erdoğan, Meral Akşener’i, Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit ediyor. Ama kendi partisiyle ilgili iddialara sesi çıkmıyor. AKP Sözcüsü ‘bizi ilgilendirmez’ diyor. Televizyonların karşısına çıkmış yüzün kızarmadan konuşuyorsun. Senin döneminde mitingler yapıldı, çakarlar verildi, koruma verildi. Dün sahip çıktığın ortağın cezaevinde ziyaret etti. Alaaddin Çakıcı’ya kim özel af getirdi. Bir mafya ağzı hâkim durumunda. İçişleri Bakanı ‘bir siyasetçi 10 bin dolar maaş alıyor’ diyor. Hangi milletvekiliyse çık açıkla. AKP sözcüsü diyor ki savcılığa versin. İçişleri Bakanlığı savcılığa versin. Siyaset kurumu özellikle ülkeyi yönetenler adeta mafya olmuş, çete olmuş durumda. Ülkenin onlarca sorunu var. İşsizlik var, yoksulluk var ama konuşulanlara bak” dedi.

Sor bakalım: Geçinemediği için intihar eden esnafların hakları sana helal mi?

ad826x90

“Erdoğan grup konuşmasında ‘Salgının başladığı günden bu yana 661 milyar liralık bir kaynakla milletimizin yanında olduğumuzu gösterdik’ diyor. Sürekli verdik verdik diyorlar ama Türkiye dünya ülkeleri arasında halkına en az nakdi destek veren ülkeler arasında. ‘Müjde’ diye esnafa verdiğiniz 3- 5 bin TL’lik sadaka bu insanların bir aylık kirasını dahi karşılamıyorken, adı sanı bilinmeyen 20’ye yakın vergiyi karşılamıyorken, yatıramadığı sigorta primini ödeyemiyorken, insanların ekmek teknesini kapattığın halde kapatmadığın icra dairelerinin gönderdiği icra borçlarını karşılamıyorken, geri kalan 14 ayı yok sayıp 3- 5 bin TL ile helalleşeceğini mi sanıyorsun? Sen esnafla dalga geçiyorsun, işçi emekçi ile dalga geçiyorsun, çiftçi ile dalga geçiyorsun. Geçinemediği için yaşamına son veren insanların geride bıraktıkları evlatları eşleri aileleri ile dalga geçiyorsun. Tarlada kalan ürününü çöpe döken, traktörüne haciz gelen çiftçi ile dalga geçiyorsun. Sor bakalım onların hakkı sana helal mi?”

3-5 bin TL’lik yardım, esnafın ancak mezarına taş dikmeye yarar!

“Biz ‘hükümet olarak sizi aç bıraktık, borca soktuk, iflasınıza neden olduk, al şu 3-5TL’yi de gel helalleşelim’ diyorsun. Herhalde helalliği sadece son 4 ayda içeride dışarıda 67,5 milyar TL ödeme yaptığın faiz lobileri ile 10,3 milyar TL para aktardığın 5’li çeteden istiyorsun. Daha iki günce Antalya’da 24 yaşındaki işsiz bir gencimiz ‘’ iki elim yakanızda Recep Tayyip Erdoğan’’ notu ile intihar etti. Geçinemediği için yaşamına son veren kokoreççinin ailesine, İzmir’de kapalı olan kahvehanesinde intihar eden kahve esnafının ailesine bir sor bakalım, sana hakkını helal ediyor mu.’ Sadece bu yılın ilk 4 ayında 36 bin esnaf kepenk kapattı. En az 60 esnaf hayatına son verdi. Ülkenin asıl gerçeği bizim insanlarımız işsizliği, açlığın pençesinde her gün verdikleri hayatta kalma mücadelesi. Yurt dışından gelecek 3-5 dolar için kendi insanımızın işi, aşı, geleceği yok sayılıyor. AKP iktidarı esnafın, işçinin, çiftçinin cenaze namazını kıldı. Halk arasında bir söz vardır: ‘Ölü aşı neylesin, kabir taşı neylesin.’ Esnafı yârdan ittirdin cenazesinde helalliği de sen istiyorsun. Milleti perişan edip, ölümüne neden olduktan sonra verdiğin 3-5 bin TL’lik yardım, anca canına kıyan esnafın, işçinin, işsizin, çiftçinin mezarına taş dikmeye yarar, kefen için de yine borca girmesi gerekir.”

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

PKK’YA BİR DARBE DAHA

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.