h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 503,81 %-0,57%
h Tam Altın 8.041,50 %-0,55%
h Bitcoin 342047 %12.74375
a

SONUNA KADAR KIBRIS’IN YANINDAYIZ

ad826x90

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in yanısıra garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve Birleşik Krallık’ın katılımıyla gerçekleştirilmekte olan Kıbrıs Meselesine İlişkin Gayrıresmi 5+Birleşmiş Milletler Toplantısına iştirak etmek üzere İsviçre’ye gitti.

Bakan Çavuşoğlu Kıbrıs Meselesine İlişkin Gayrıresmi 5+BM Toplantısına katıldı ve Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü vizyonuna ve buna yönelik önerisine tam destek verdiğimizi ifade etti.

Çavuşoğlu ayrıca federal çözümün neden mümkün olamayacağını anlattı ve adil, kalıcı ve sürdürülebilir çözüme ancak Ada’daki gerçekler temelinde ulaşılabileceğine vurgu yaptı.

İçişleri Bakanı, Kıbrıs Türk tarafının yeni çözüm vizyonuna tam destek verdiğimizi ve tek gerçekçi çözümün yeni müzakerelerin iki toplum arasında değil, iki devlet arasında yapılması olduğunu belirtti.

ad826x90

Çavuşoğlu, Kıbrıs Meselesine İlişkin Gayrıresmi 5+BM Toplantısının sonuçlanmasını müteakip KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu KKTC’nin egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözüm vizyonuna tam destek verdiğimizi, GKRY ve Yunanistan’ın yeni öneri getirmeyerek, eskimiş tezlerinde ısrar ettiklerini ve Kıbrıs Türklerinin haklarını savunmak için kararlı duruşumuzu devam ettireceğimizi vurguladı.

MASADA ÇÖZÜM BULUNAMADI

Ortak basın toplantısında konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şunları kaydettiler:

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar:

Ortak zemin varsa resmi görüşmelere geçilebilir dedik. Eski şartlarla masaya oturmanın anlamı yok. Rum kesimi kendi isteğinin gerçekleşmesini istiyor. Rum Kesimi’nin amacı, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamı ve anayasal değişiklikle Kıbrıslı Türklerin buna yama edilmesidir

Egemen eşitliğin kabul edilmesini istiyoruz.

Bu saatten sonra bu şartların oluşması da biraz da onlara kalmıştır, onların da sorumluluğundadır.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:

Toplantının amacı yeni bir müzakere için ortak bir zemin aramaktı. Toplantıda sayım Tatar egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözümü sundu, tarihi bir konuşma yaptı. Biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak KKTC’nin bu önerisine tam destek verdik. Sayın Tatar’a sergilediği kararlı duruş için bu vesileyle teşekkür etmek isterim.

Bu görüşmede Kıbrıs Rum kesimi bir vizyon getiremedi, bozulmuş plak gibi aynı şeyleri yineledi. Kıbrıs Rum Kesimi bu noktada BM Genel Sekreteri Guterres’in önerilerini de reddetti. 

ad826x90

Egemen eşitlik sağlanırsa yeni bir süreç başlayabilir.

Geçmişte neler olduğunu neler bittiğini bilen bir kişi olarak gerekeni yaptığımızı da söylemek isteriz. 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tutumunda hiçbir değişiklik yok. Gündemi değiştirmek için Maraş’ın ve Ercan Havalimanı’nın BM kontrolüne alınması teklifini bile cüret ettiler. 

Yunanistan beklendiği şekilde 50 yıldır sonuç vermeyen federasyon modelini tekrar savundu. Biz de bunun iki tarafın ortak iradesini yansıtmadığını söyledik.

İngiltere ve BM Genel Sekreteri Guterres ise ortak nokta bulunabilir mi diye zemin yokladı. Ancak ortak zemin bulunamadı. Guterres, birkaç ay daha zemin yoklamaya devam etmek istediğini söyledi biz de bu kararını destekledik. Biz bu süreçte iki devletli sağlam duruşumuzu göstermeye devam edeceğiz. Olmazsa da biz KKTC ile yolumuza devam edeceğiz. KKTC’nin bağımsızlığı, egemenliği ve eşitliği konusunda ödün vermeyeceğiz.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Tek gerçekçi çözüm yeni müzakerelerin iki toplum arasında değil, iki devlet arasında yapılması.

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.