h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 503,74 %-0,57%
h Tam Altın 8.041,50 %-0,55%
h Bitcoin 341566 %13.35347
a

PARAMEDİK HAREKATI DERNEĞİ

ad826x90

Durumu acil olan hastaya ilk yardım esnasında uygulanan ve ülkemizde de son yıllarda öneminin farkına varılan Paramedik mesleği, acil durumlarda hastaya ilk müdahaleyi yapan profesyonel bir sağlık çalışanı olması bakımından hem Sağlık sektörü için hem de hastalar açısından vazgeçilmez bir öneme sahip.

Ülkemizde de sağlık sektöründe bu açığın kapatılması için harekete geçen ve Paramedik’in önemini Sağlık Bakanlığı’na açıklayan, Acil yardım istasyonlarının kurulmasının önemini tüm resmi SAĞLIK kuruluşlarına aktaran ve hem özel hem de resmi kurumlarla işbirliği içerisinde çalışmaya başlayan PARAMEDİK HAREKATI DERNEĞİ Başkanı Uzm.Prm. Yusuf Hozman toplum olarak paramedik’e ne kadar ihtiyacımız olduğunu şu ifadelerle aktardı.

Önce Paramedik’in tarihiyle açıklamasına başlayan Hozman; ”Paramedik mesleğinin tarihçesine baktığımızda ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkmıştır.1. ve 2. Dünya Savaşları, Kore ve Vietnam Savaşlarında bu ülkenin yaşadığı askeri tecrübeler; yaralıların hızlı bir şekilde tedavisinin yapılacağı birimlere ulaştırılmaları ve tahliye boyunca hayat kurtarıcı müdahalelerin yapılmasının sağ kalıma çok büyük katkı yaptığını göstermiştir. Ve son yıllarda paramedik mesleğinin ülkemiz sınırları içerisinde başarılı bir ivme yakalayarak yükselişe geçmiştir.” dedi.

Açıklamalarının devamına şu ifadelerle devam eden Hozman;

ad826x90

Ülkemizde paramedik mesleği adına özellikle son 2 yıldır çok ciddi çalışmalar yürütmekteyiz. Kurumsal anlamda milletveklleri, Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve İl Sağlık müdürleri ile yaptığımız görüşmelerde ele alınan konular arasında; yeni istasyonların açılması, atamalar, MEB okullarına alım, acil servislere alım, lisans Paramedik bölümünün açılması ve sürücü paramediklerin yetkilendirmesi gibi birçok konuda da yazılı ve sözlü başvurular yaptık. Yaptığımız çalışmalarla, üniversitelerle iş birlikleri ile bu mesleği okuyan, icra eden arkadaşlarımıza yönelik mevcut eğitimler sunmanın gururunu yaşıyoruz.

Önceliğimiz, eğitim olmasının yanı sıra Paramedik mesleğinin en ince ayrıntılarını ve kriz anında müdahale sunma yollarını gelecek kuşaklara aktararak insanlığa temel hizmet bilincinde adımlarımızı atmaktan onur duyuyoruz. Ve bu mesleğin yer yüzünde tüm insanlara en faydalı işlerden biri olması hususunda ciddi yol katediyoruz. Pandemi sürecinde hep birlikte gördük ki sağlık sektörü asla ve asla hafife alınmayacak bir sektör olduğunu ıspatlamış durumda. Son olarak bu mesleği tercih eden arkadaşlara tavsiyemiz her şeyi öğrenmeye çalışmaları, ve her meslekte olduğu gibi bu mesleği de kusursuz ve severek yapmalarıdır.” İfadelerini kullandı.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

SALGINI DURDURMAK ELİMİZDE

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.