h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 499,45 %0,04%
h Tam Altın 7.515,81 %0,00%
h Bitcoin 425149 %-1.43904
a

“ORUCUN BAĞIŞIKLIĞA FAYDASI VAR”

ad826x90

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, orucun bağışıklık sistemi için önemini anlattı ve bunun bilimsel olarak gerçek olduğunu ifade etti.

Ali Erbaş, Ramazan ayına günler kala bir dizi uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

Sağlığın daha çok önem kazandığı bir dönemde tüm zararlı alışkanlıkların terk edilmesi önerisinde bulunan Erbaş, Allah’ın bu emanetine sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

Oruç tutmanın koronavirüsü tetikleyeceğine dair çıkan haberlere Erbaş, “Oruç tutmanın bağışıklık sistemini güçlendirdiği konusunun bilimsel bir gerçek var.” şeklinde konuştu.

ad826x90

Ramazan Ayına dair önemli açıklamalarda bulunan Ali Erbaş, “Bugün bir yanda salgın hastalık, korku, endişe, diğer yanda savaş, açlık, şiddet ve vahşetin kıskacında inleyen insanlık, Allah’ın varlık ve tabiat için koyduğu ölçülerin bozulmasındaki sorumluluğunu muhasebe etmek zorundadır. Özellikle sağlık nimetinin önem ve anlam kazandığı bugünlerde, oruç ibadetinin bağışıklık sistemimizi koruyup güçlendirdiği bilimsel gerçeğinin de idrakinde olarak sağlığımız için tehdit oluşturan, başta sigara olmak üzere bütün zararlı alışkanlıkları terk edip yüce Allah’ın bize ikram ettiği bu emanete sahip çıkalım. Ramazan’dan önce tüm mensuplarımızı, din görevlisi hocalarımızı ve milletimizi kan bağışında bulunmaya davet ediyorum.

Ramazan’da televizyon, radyo kanallarında ya da sosyal medyada program yapan, konuşan herkesten, toplumumuza doğru bilgi aktarma konusunda sorumluluk bilinciyle hareket etmelerini, kaynağı belli olmayan, hayatımıza değer katmayan anlamsız bilgi ve konuları ekrana ve gündeme getirmemelerini; güzel, yapıcı ve birleştirici bir üslup kullanmalarını ve tartışma meydana getirecek, polemik üretecek popülist tavırlardan uzak kalmalarını özellikle istirham ediyorum.

İhtiyaç Sahiplerini Yalnız Bırakmayacağız

İftar sofraları kurmak yerine, gıda paketleri, alışveriş kartları, bayramlık kıyafet dağıtarak ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayacağız.

35 ülkede ramazan ayının sonuna kadar 38 bin 450 gıda, 46 bin iftar paketi dağıtımı ve 10 bin 800 yetime bayramlık kıyafet dağıtacağız.

Türkiye Diyanet Vakfı, bu yıl Ramazan ayında yurt içinde ve yurt dışında toplam 12 milyon liraya yakın bir yardım yapmış olacaktır.

Fitre Bedeli 27 Lira

Faturalı ve faturasız tüm hatlardan 5601’e SMS ile fitre bağışında bulunulabilecek. Bir SMS ücreti, bir fitre bedeli olan 27 TL’dir.

Herkes evinde ailesiyle teravih namazlarını kılabilir, çünkü teravih namazı ferdi olarak da kılınabilen bir namazdır.

Zekat, fitre, fidye, sadaka, gıda paketi, bayramlık kıyafet gibi bağışlar, ‘www.tdv.org ve bagis.tdv.org’ adreslerinden online olarak ve tüm PTT şubeleri ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla da yapılabilir.” açıklamalarında bulundu.

ad826x90ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

BAKAN SELÇUK, KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE BAŞVURAN FİRMA SAYISINI AÇIKLADI

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.