h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 499,95 %-1,33%
h Tam Altın 7.975,25 %-1,37%
h Bitcoin 341651 %13.14694
a

MEHMET SELİM KİRAZ ŞEHADETİNİN 6. YILINDA ANILDI

ad826x90

Görevi başında DHKP C’li teröristlerin saldırısı sonucu Çağlayan Adliyesi’nde 31 Mart 2015 tarihinde şehit edilen Savcı Mehmet Selim Kiraz ölümünün 6. yılında İstanbul Adliyesi’nde törenle anıldı.

Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, 31 Mart 2015 yılında İstanbul Adalet Sarayı’nda görevi başındayken, DHKP-C ‘li teröristlerce çalışma odasında rehin alındıktan sonra şehit edilmişti.

Savcı Kiraz, şehit edilişinin 6’ıncı yılında İstanbul Adalet Sarayı’nda anıldı. Anma töreninin ardından, şehit savcı Mehmet Selim Kiraz’ın makam odası ziyaret edildikten sonra Kiraz’ın mezarı ziyaret edildi.

İstanbul Adalet Sarayındaki anma törenine protokolün yanısıra şehidin babası Hakkı Kiraz da katıldı. Törende konuşma yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, şehit savcının küçük yaşlarda terzi yanında çıraklık yaparak çalıştığını ifade ederek, baba Hakkı Kiraz’a böyle bir evlat yetiştirdiği için teşekkür etti. Başsavcı Yılmaz’ın ardından kürsüye davet edilen baba Hakkı Kiraz’ın konuşması ise katılımcıları duygulandırdı.

ad826x90

Baba Kiraz şu açıklamaları yaptı:

6 yıl önce bugün yine burada beraberdik.

Ama o gün bizim için ve bütün Türkiye için çok karanlık bir gündü. Fakat Elhamdülillah o gün beraberdik, ondan sonra da beraberdik ve bugün de beraberiz. Ne mutlu bizim bu beraberliğimize. Bizler böyle beraber olduktan sonra, ölüsüne ve dirisine böyle saygılı bir milletin ferdi olduktan sonra inşallah sırtımız yere gelmez. Rabbim sizleri muhafaza etsin. Allah sizleri korusun, devletimize, milletimize de zeval vermesin. Hakikaten çok zor. Bir evlat acısını Allah kimseye göstermesin ama elbette ki her şeyin bir bedeli vardır. Yani eğer biz bu milletin bir ferdi isek, bu değerli vatanda yaşıyorsak, mutlaka ve mutlaka bir bedeli vardır. Canımızın ve damarımızdaki kanımızın ne kıymeti vardır? Bir Mehmet Selim gider ama binlerce Mehmet Selim doğarız.

Rabbim sizlere zeval vermesin.

İnanıyorum, siz de inanın ben her birinizi birer Selim gibi görüyorum. Hepinizi çok seviyorum. Rabbim sizlere de zeval vermesin. Sizler olduktan sonra elbette ki bu vatan için biz öleceğiz, yeri geldiği zaman. Kimse ölmek istemez ama eğer söz konusu vatansa ölüm bizim için şereftir, gururdur, namustur, onurdur. Ama bu ülkenin birlik ve beraberliğine kasteden o hainler için de, herkes bunu çok iyi bilsin ki ölümdür, korkudur, kabustur.

Anma töreninde konuşan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, “Kıymetli konuklar, öyle bir meslek icra ediyoruz ki hakim-savcı cübbesinin ateşten bir gömlek olduğunu her an hissedebiliyoruz. Sorumluluğu ağır, yükü büyük. Adalet savaşçısı, hem masumun hakkını koruyacak ve hem de suçlunun hak ettiği şekilde cezalandırılmasını sağlayacak. Bu yük hepimizin omuzlarında” dedi.

Başsavcı Yılmaz;

“Mehmet Selim kardeşimiz; 6 yıl önce bugün, hain saldırıya hedef olmasaydı, Erzincan-Çayırlı’da 1998’de göreve başladığı günden beri nerdeyse çeyrek asırlık (23 yıl) mesleki tecrübesi ile aramızda olacaktı. Selim savcımız 2015 yılı Mart ayının son günü evinden çıkıp Adliye’ye geldi. İşine, dosyalarına tutkuyla bağlıydı. O gün de yapacak çok işi vardı. Maalesef, sabah çıktığı yuvasına bir daha dönemedi. O sabah evden çıkarken, eşi ve çocukları ile son kez vedalaşmıştı. Kendisi başta olmak üzere, ailesi de arkadaşları da hain terör örgütünün kendisini hedef alan alçak planından haberdar değillerdi.”

“AYNI SINIFTA BİRLİKTE OKUDUK”

Şehit savcı Mehmet Selim Kiraz ile İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden sınıf arkadaşı olduklarını söyleyen Başsavcı Yılmaz, Kiraz’ın sakin tabiatlı, dürüst, yardım sever bir kişiliğe sahip olduğunu söyledi. Yılmaz; “Samimi, temiz, kusursuz gibi anlamları taşıyan “Selim”, sadece O’nun adı değil kişiliğini, davranışlarını yansıtan bir vasfı idi. Aynı sınıfta birlikte okuduk. Daha sonra hâkim – savcı adayı olarak eğitim merkezinde de hukukumuz, dostluğumuz devam etti. Çalışkan, başarılı, disiplinli bir öğrenciydi, her yönüyle hepimize örnek bir arkadaştı. Hatırasının önünde saygı ve hürmetle eğiliyor, böylesi kıymetli bir evladı yetiştiren anne ve babasının ellerinden öpüyoruz.” ifadelerini kullandı.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İNOVATİF AŞI ADAYI DSÖ LİSTESİNDE

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.