h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 503,55 %-0,62%
h Tam Altın 8.041,50 %-0,55%
h Bitcoin 338451 %7.217
a

KÖY ODALARI KÜLTÜRÜ YOK OLUYOR!

ad826x90

Geleneklerimizin ve tarihimizin önemli bir parçasıdır köy odaları. Örf adetlerimizde gelen misafirler rahat etsin diye köylüler tarafından el birliği ile yapılan, yapımına ayrı bir önem verilen ve iç tasarımının o dönem şartlarına göre en iyi mimarları bile hayrete düşüren bir güzellikle oluşturulması, işlemelerin motiflerin şekillerin muntazam bir şekilde yapılması… Bunların hepsi ya köye gelen misafirleri ağırlamak için ya da kış mevsiminde akşamları ihtiyarların toplanarak çay ve sohbet eşliğinde vakit geçirmesi için yapılmış eserler olarak karşımıza çıkıyor.

Görürseniz ya da denk gelirseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız. Köye gelen misafirin ayrı bir yeri vardır bizim kültürümüzde, rahat etsin memnun olsun en iyi ve güzel şekilde ağırlansın ki tüm köy mutlu ve memnun olsun.

Uzun kış gecelerinde

Düğün, nişan, sünnet töreni toplantıları köy odasında yapılır. Uzun kış geceleri hoş söyleşilerle bu odada geçirilir. Yüzük oyunu ve benzeri gibi oyunlar burada oynanır, arabaşı ziyafetleri burada verilir. Köy odasında deve, koyun, kurt taklidi yaparak halkı eğlendiren, masal anlatan bulunur. Bunlar konuklara güzel bir zaman geçirtirler. İç Anadolu bölgesinde oldukça yaygın olan köy odası kültürü Selçuklulardan bu yana varlığını sürdürmektedir.

ad826x90

Misafir ağırlamak için yarışılırdı

Eskiden yolculuk araba, at, eşekle yapıldığı için yolculuk uzun sürüyor ve mutlaka konaklamak gerekiyordu. Hatta bazı köylerde oda sahipleri yarışır gelen misafiri odasında ağırlamak için önce davet etme yarışına girerlerdi. Çünkü bililerdi ki yolcu ağırlamak çok sevap kazandıracak bir işti. Köye gelen misafir, garip, yolcu, çerçi, satıcı, tüccar, çoban gibi insanlar hiç çekinmeden ‘Allah rızası’ için yiyip içerler, misafir edilirler, bütün ihtiyaçları köylü tarafından karşılanırdı. Hatta kış günlerinde ve işi olduğu zaman çevre köylerden de gezmeye gelirler, bu odalarda kalırlardı.

Türk misafirperverliğinin simgesiydi köy odaları. Odalar köylüler ve halk arasında sosyal dayanışma ve yardımlaşma sağlardı. Düğünlerde düğün evi görevi de görürlerdi.

Komşulardan bir cenaze olduğu zaman da oda açılır. İnsanlar orada

toplanırdı. Taziyeler orada kabul edilir, cenaze sahibinin üzüntüsünden yemek

hazırlayamayacağı düşüncesiyle her evden sinilerle yemek getirilerek odada

yenilirdi. Artık üç dört gün aynı şekilde odada kalınırdı.

Geçmişten günümüze

Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir misafir. Gelen bereketiyle gelir, Allah bize nasip etti ağırlamayı ve biz de elimizden geleni yapalım ki hem misafirimiz bizden razı olsun hem de Allah bizden razı olsun. İslam kültüründe de durum aynı tabi, harmanlanmış bir şeydir Türk ve İslam kültürü misafire hürmet hususunda. Zengindir oldukça.

Günümüzde misafir bulmak neredeyse imkansız, kiralık evler, oteller vesaire derken köy odaları unutulmaya yüz tuttu. Yaşınız otuz civarı varsa eğer ve çocukluğunuz köyde geçmişse gözünüzün önüne gelir o hoş sohbetler o ikramlar o saygı ve sevgi…

ad826x90

Her şey doğar büyür ölür. Doğanın kanunudur bu ve köy odaları da eski ihtişamını, o görünce insanı hayrete ve aşka düşüren güzellikleriyle birlikte yavaş yavaş yok oluyorlar daha doğrusu içi aynı dururken kapısını aralayan, sohbet bilen, o aşkı tatmış insan sayısı azalıyor.

Hal böyle olunca kapılarına vurulan kilitler bir pranga görevi görüyor. Unutulmuşluğa mahkum edilmiş köy odaları… Gençlerimizde maalesef köy odaları kültürü yok. Sebebi de basit aslında; kim doğduğu köyde yaşamaya devam ediyor ki?

Bugüne geldiğimizde ise, köy odalarını kültürünün kaybolduğuna üzülerek şahit oluyoruz. Orta Asya’dan bugüne gelen gelenek ve görenekler ile bizi biz eden hasletlerin erozyona uğradığına şahit olmak çok acı verici bir durum. Köylere gidenler de bunu fark etmişlerdir. Gezdiğimiz köylerdeki vatandaşlar da aynı konuyu söylüyorlar. Çare odalarımız yeniden işler hale getirmektir. En önemli hasletlerimizi kaybetmeden, gelecek nesillere kültürümüzü aktarmanın da en önemli yolu bu.

 Her şeyin bir düzeni vardı

Odalarda oturma düzeni de öyle gelişi güzel olmadı hiçbir vakit. Misafir yaşına bakılmaksızın başköşeye oturtulur, ondan sonra yaşlılar oturur, gençler ise uygun yerlere edeplice otururlardı. Odalarda hizmeti de delikanlılar yapardı.

Bugünlere geldiğimizde, Köy Odası kültürü can çekişiyor. Köylerde yaşayanların azalması, yaşlıların hayatlarını kaybetmesi gibi faktörler köklü bir kültürü yavaş yavaş eritmeye devam ederken bizim görevimiz yok olmaya yüz tutmuş olanları yeniden canlandırmak. Kültürümüze sahip çıkalım, öldürmeyelim doğal güzellikleri.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TANIYALIM BİLELİM ‘ELAZIĞ’

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.