h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 498,84 %-0,01%
h Tam Altın 7.896,51 %0,00%
h Bitcoin 358909 %-7.47968
a

KADINLAR KORONAVİRÜSTEN DAHA ÇOK KORKUYOR

ad826x90

Türkiye’de 75 ilde bin 304 kişinin katılımıyla koronavirüs salgının korkusu üzerinde yapılan araştırmada, evli ve bekâr olan bireylerde etki aynı oranda tespit edildi. Kadınların ise erkeklere göre daha fazla korkuya sahip oldukları saptandı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle ölü sayısı ve vakalar artarak etkisini göstermeye devam ediyor. Bu kapsamda salgına yönelik çalışmalar ve araştırmalar da tüm hızıyla sürüyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrenci Dekanı ve Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkan Yardımcısı Engin Deniz, günümüzdeki en büyük problemin koronavirüs salgını olduğunu yaptıkları araştırmalarla gözler önüne serdi. Virüsle mücadelede bağışıklık sistemini yüksek tutmak için fiziksel bir takım tedbirler alınıp uygulandığını belirten Deniz, uzmanların ruh sağlığı vücut direnci güçlendirilmesinin de bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmada önemli olduğunu düşündüklerini söyledi.

Yaş Faktörü Koronavirüs Korkusunda Ayırıcı Bir Durum Değil

Engin Deniz bu bağlamda, Artvin Çoruh Üniversitesi’nden Doç. Dr. Seydi Ahmet Satıcı, Dr. Öğretim Üyesi Begüm Satıcı ve Sakarya Üniversitesi’nden Dr. Emine Göçet Tekin’den oluşan bir ekibin koronavirüsün psikoloji üzerindeki etkilerini incelemek için geniş katılımlı bir araştırma gerçekleştirdiklerini aktardı. Deniz, yapılan araştırma hakkında;

ad826x90

“75 ilden yaşları 18 ile 64 arasında değişen bin 304 kişinin katıldığı araştırmada öncelikle koronavirüs korkusunu ölçmeye hedefleyen bir araç dilimize çevrilmiştir. Bu araç ile önümüzdeki dönemde koronavirüsün psikolojik etkilerini inceleyecek daha fazla bilimsel araştırma yapılacağı öngörülmekte. Gerçekleştirilen araştırmada koronavirüs korkusunun kişilerdeki depresyon, kaygı ve stres seviyesini artırdığı belirlenmiştir.

Ayrıca koronavirüsü daha sıklıkla düşünen kişilerin yaşamlarından elde ettikleri doyumun azaldığı görülmüştür. Kadınların erkeklere göre daha fazla koronavirüs korkusuna sahip olduğu saptanan araştırmada yaş faktörünün ise salgın korkusunda ayırıcı bir durum olmadığı anlaşılmıştır. Benzer şekilde evli ve bekârlar ayrıca çocuğu olanlar ile olmayanlar da koronavirüsten benzer seviyede korku duymaktadır.” bilgilerini paylaştı.

Yüzde 1’lik Grup Dışarıya Çıkmakta Bir Sakınca Görmüyor

Engin Deniz, çalışmada büyük çoğunluğun mecbur olmadıkça evden dışarı çıkmadıklarını gözlemlediklerini belirtti. Hemen hemen yüzde 20’lik bir grubun da kesinlikle evden çıkmadığını dile getiren Deniz, “Ancak hala yüzde 1’lik bir grup koronavirüs öncesinde olduğu gibi yaşamını sürdürmekte ve dışarı çıkmakta bir sakınca olmadığını düşünmektedir. Pandemi sürecinde kesinlikle evden çıkmayacağını söyleyen grubun da koronavirüsten en fazla korku duyan grup olduğu görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Bilgi Kirliliğinin Önüne Geçmek İçin Resmi Veri Ve Bilgilerin Dışındaki Söylentilere Kulak Asılmaması Gerekiyor”

Yaşanan belirsizlik nedeniyle vatandaşların korku ve panik durumunda olduğunu aktaran Engin Deniz, “Ekibimiz, bu salgının geçici bir dönem olduğunu kişilerin kendilerine hatırlatarak korkularını kontrol altına almalarının da sağlıklı bir ruhsal durum ve vücut direnci için önemli olduğunun altını çizmektedir. Bu süreçte evde kalmanın önemine bir kez daha değinmemiz lazım. Bilgi kirliliğinin önüne geçmek için resmi veri ve bilgilerin dışındaki söylentilere kulak asılmaması gerekiyor. Ayrıca bu dönemi bunalıma girmeden atlatabilmek için kişilerin günlük rutinlerini olabildiğince yerine getirmelerini, bütün günü aynı kıyafetle geçirmemeyi, ev içinde daha önce yapmayı planladıkları işlerini ertelemeyip hayata geçirmelerini ve sosyal ilişkilerini online bir şekilde sürdürüp yakınlarıyla iletişimleri bu şekilde devam etmeyi öneriyoruz.” değerlendirmelerinde bulundu.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TÜRKİYE’DE İYİLEŞEN HASTA SAYISI 70 BİNE DAYANDI

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.