h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 506,67 %-1,50%
h Tam Altın 8.117,81 %-1,20%
h Bitcoin 298914 %-2.62079
a

KAÇAKÇILIĞA EN BÜYÜK DARBEYİ O VURDU

ad826x90

İkinci Milliyetçi Cephe Hükümeti’nde (41. Hükümet) beş buçuk ay Gümrük ve Tekel Bakanlığı yapan Gün Sazak, kısacık bakanlık hayatında gümrük kaçakçılığına en büyük darbeyi vuran ve kaçakçılığın önünü büyük ölçüde kesen bir isim oldu.

Gün Sazak, MHP Genel Başkan Yardımcısı iken 21 Temmuz 1977′ de kurulan ve 41. Hükümet olan İkinci Milliyetçi Cephe Hükümeti’nde kendisine Gümrük ve Tekel Bakanlığı görevi verildi. Sazak görevini o kadar ciddiyetle yapan bir isimdi ki Milliyet Gazetesi dönemin Başyazarı Abdi İpekçi, Sazak ile tamamen zıt fikirlere sahip olmasına rağmen görevindeki başarısı ve çabası dolayısıyla kaçakçılara karşı kalemi ile Sazak’ın yanında yer aldı.

O dönem ismi yolsuzluklara karışan, Abdi İpekçi’nin tesbitleriyle büyük eleştirilere maruz kalan ve Sazak’tan sonra Gümrük ve Tekel Bakanlığı görevini üstlenecek olan Tuncay Mataracı’ya karşı da Abdi İpekçi taban tabana zıt olmasına rağmen Gün Sazak’ı büyük bir özveri ile destekledi.

Ayrıca CHP’nin sol kanadından İzmir Milletvekili Süleyman Genç, “Ben inceledim, cumhuriyet kurulduktan bu yana gümrüklerdeki soygunu, fikri ve felsefesi benimle yüzde yüz ters olan Gün Sazak önlemiştir” cümlesini hayranlıkla ve saygıyla ifade etti.

ad826x90

Güneş Motel vakasıyla 11 Adalet Partili milletvekilinin AP’den istifa edip CHP’ye geçmesiyle 5 Ocak 1978’de İkinci Milliyetçi Cephe Hükümeti düşürüldü. 11 milletvekilinin hepsine de bakanlık verilince Gün Sazak’tan boşalan Gümrük ve Tekel Bakanlığını Tuncay Mataracı aldı.

Gün Sazak, Süleyman Demirel’in Başbakan olduğu 27 Mayıs 1980 tarihinde eşi ile gittiği bir ziyaret dönüşü arabadan eşyalarını indirirken Marksist-Leninist Dev-Sol tarafından çapraz ateşe alınarak öldürüldü.

Gün Sazak kimdir?

Sazak Ailesi Eskişehir’de geniş topraklara sahip olan ve çiftçilik yapan bir ailedir. Bu yüzden Gün Sazak, ailesi tarafından Amerika’ya ziraat okumaya gönderilir. Yüksek tahsilini tamamlayıp yurda dönen Sazak, toprak işlerine girer, ve modern teknoloji ile işlerini geliştirerek verimi arttırır. Diğer taraftan da inşaat müteahhitliğine başlar.

Fenerbahçe eski başkanlarından (1993-1994) Güven Sazak ve Atletizm Federasyonu eski başkanlarından Yılmaz Sazak’ın kardeşidir. Oğlu Süleyman Servet Sazak da MHP den bir dönem (TBMM 21. dönem, 1999 seçimleri) Eskişehir Milletvekilliği yapmıştır.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TATLIOĞLU, MİLLETİMİZE TAAHHÜTLERİMİZDEN BİRİSİNİ BUGÜN PAYLAŞTIK

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.