h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 506,67 %-1,50%
h Tam Altın 8.117,81 %-1,20%
h Bitcoin 295346 %-0.6743
a
  • Birsen Haber
  • Gündem
  • “İslam düşmanlığı virüsü özellikle Avrupa ülkelerinde hızla yayılıyor”

“İslam düşmanlığı virüsü özellikle Avrupa ülkelerinde hızla yayılıyor”

ad826x90

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması final programında yaptığı konuşmada, yaşanan sürecin Batı toplumuna sirayet eden sosyal marazları gün yüzüne çıkarttığını belirterek, “Irkçılık, ayrımcılık, göçmen karşıtlığı, tahammülsüzlük bu sosyal hastalıklardan sadece birkaçıdır. Hiç şüphesiz bunların arasında koronavirüs kadar tehlikeli olanı İslam düşmanlığı virüsüdür. Bu virüs, özellikle Avrupa ülkelerinde hızla yayılıyor” dedi.

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine “Vahy-i İlahi’nin Muhatabı, Âlemlerin Sultanı, Fahr-i Kâinat Efendimize salat ve selam olsun gönderiyorum. Allah’ın selamı, Hazreti Muhammed Mustafa’nın, Ehl-i Beytinin, Ashab-ı Kiramın, tabiinin, tebeüt tabiinin ve 14 asırdır sıratı müstakimden ayrılmayan bütün müminlerin üzerine olsun” dualarıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehitlere rahmet, gazilere de şükranlarını sunarak, “Ramazan-ı Şerifinizi can-ı gönülden tebrik ediyor, Rabbim tuttuğumuz oruçları günahlarımıza kefaret kılarak bizleri pirüpak bir şekilde bayrama kavuştursun diye dua ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son iki yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle Ramazan ayının biraz buruk yaşandığını kaydederek böyle bir zamanda bu sene beşincisi düzenlenen Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nın çok farklı bir mana kazandığı belirtti.

ad826x90

“TÜM İNSANLIĞI ETKİLEYEN SALGIN GÜNLERİNDE ULUSLARARASI KURUMLAR İYİ BİR İMTİHAN VEREMEDİ”

Kur’an’ın tüm insanlığı barışa ve huzura çağıran kutlu mesajlarının çok daha iyi idrak edildiği bir dönemden geçildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdiye kadar 3 milyonu aşkın insanın hayatına mal olan koronavirüs salgını, bizlere sadece dünya hayatının faniliğini değil, aynı zamanda dünya imtihanını başarıyla vermenin yollarını da tekrar hatırlatmıştır. Paylaşmanın, merhametin, kardeşliğin, empatinin, yaratılana Yaratandan ötürü değer vermenin önemini bu süreçte bir kez daha gördük” ifadelerini kullandı.

“35 MİLYON MÜSLÜMANIN YAŞADIĞI AVRUPA, BUGÜN KARDEŞLERİMİZ İÇİN GİDEREK BİR AÇIK HAVA HAPİSHANESİNE DÖNÜŞÜYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşanan sürecin Batı toplumuna sirayet eden sosyal marazları da gün yüzüne çıkarttığına dikkati çekerek, “Irkçılık, ayrımcılık, göçmen karşıtlığı, tahammülsüzlük bu sosyal hastalıklardan sadece birkaçıdır. Hiç şüphesiz bunların arasında koronavirüs kadar tehlikeli olanı İslam düşmanlığı virüsüdür. Bu virüs, özellikle Avrupa ülkelerinde hızla yayılıyor. Gerek nefret suçlarıyla ilgili istatistikler gerek Müslümanlara ait kurumlara yapılan saldırılar gerekse orada yaşayan vatandaşlarımızdan gelen şikâyetler bu gerçeği açıkça ortaya koyuyor” açıklamasında bulundu.

“6 milyonu Türk olmak üzere 35 milyon Müslümanın yaşadığı Avrupa, bugün kardeşlerimiz için giderek bir açık hava hapishanesine dönüşüyor” değerlendirmesinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “İkinci Dünya Savaşı öncesine Musevilere yönelik oluşturulan nefret ortamıyla, günümüzde Müslümanlara karşı körüklenen atmosfer arasında, açık söylüyorum, hiçbir fark yoktur. Başta Fransa olmak üzere birçok Batı ülkesinde Müslüman olmak, Müslümanca yaşamak, ‘öteki’ yaftası yemek için yeterli hâle gelmiştir. Bilhassa başörtülü kadınlar, Avrupa’da yükselen bu nefret dalgasından en fazla mağdur olan kesimdir. Hemen her gün sokakta, iş yerinde, okulda, otobüste, pazarda, çarşıda, markette ırkçı faşistlerin saldırısına uğrayan bir vatandaşımızın, Müslüman bir hanım kardeşimizin haberini alıyoruz.”

Avrupalı siyasetçilerin, toplumu saran İslam düşmanlığı virüsüyle mücadele yerine, bunu istismar etmenin hesabını güttüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bundan iki ay önce bir Fransız televizyon kanalında Fransa İçişleri Bakanı ile ırkçı bir partinin genel başkanı arasında yaşanan utanç verici tartışma, sorunun vahametini ortaya koymuştu. Fransa Devlet Başkanı da haddi aşan bir açıklamasında haşa ‘İslam’ın bir krizde olduğunu’ iddia ederek yine büyük bir skandala imza atmıştı” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelinen noktada durumun ürkütücü bir hâl aldığı uyarısında bulunarak Avrupa’da yaşayan Müslümanlar için ciddi bir güvenlik tehditleri bulunduğunu, Fransa hükûmetinin, Müslüman toplumun tepkisine rağmen ‘aşırıcılıkla mücadele yasasını’ geçirme ısrarının da endişeleri artırdığını söyledi.

Fransa’daki söz konusu tasarının aşırıcılığı teşvik edeceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Yasa tasarısıyla Müslüman kadınların tercih ettikleri kılık kıyafetle sosyal hayatta var olma hakkı sınırlandırılacaktır. Müslüman genç kızlara getirilen başörtüsü yasağı ise ayrı bir garabettir. Yasa tasarısıyla gençlerimiz, bir dönem ülkemizde olduğu gibi, eğitimleri ile itikatları arasında tercih yapmaya zorlanacaklardır. Yine bu yasayla Müslüman toplumun örgütlenme hakkı, eğitim hakkı, ibadetlerini özgürce yerine getirme hakkı gasbedilecektir. İnsan haklarıyla, inanç hürriyetiyle, Avrupa değerleriyle alenen çelişen böyle bir tasarının kanunlaşması, Fransız demokrasisine indirilmiş bir giyotin olacaktır.”

Böyle bir yasanın, Türk toplumu ve Fransa’da yaşayan milyonlarca Müslüman arasında ciddi huzursuzluklara sebebiyet vereceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müslümanların rızası gözetilmeden, ‘ben yaptım oldu’ inadıyla atılacak adımların faydadan çok zarar getireceğine inanıyoruz. Bu bakımdan başta Fransa Devlet Başkanı Sayın Macron olmak üzere Fransız makamlarını buradan aklıselimle hareket etmeye davet ediyoruz. Fransa hükûmetinin, 12 Nisan tarihinde Senato’da kabul edilen bu yasa tasarısından bir an önce dönmesini bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TAKİP DETERJAN SAHİBİ DENİZ İZCİ’DEN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.