h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 482,96 %0,10%
h Tam Altın 7.515,81 %0,00%
h Bitcoin 466979 %-2.1696
a

ILISU BARAJI’NDA ELEKTRİK ÜRETİMİ BAŞLADI

ad826x90

Türkiye’nin vizyon projesi olan Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında kurulan Ilısu Barajı Hidroelektrik Santrali’nin altı tribününden ilki, faaliyete başladı.

Türkiye’nin 70 yıllık rüyası olan ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2008’de temeli atılan Mardin Dargeçit’teki Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde elektrik üretimi başladı.

Dolgu Hacmi Bakımından İkinci Büyük Barajı

Türkiye’nin, dolgu hacmi bakımından 2’nci, kurulu güç bakımından 4’üncü büyük barajı olan, Dicle Nehri üzerindeki en büyük baraj olma özelliğine sahip Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali’ndeki (HES) altı türbinden ilki hizmete başladı.

ad826x90

Mardin’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yöntemiyle katıldığı, Ilısu Barajı Enerji Santrali birinci Tribün Devreye Alınma Töreni düzenlendi. Törende konuşan Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu.

“Yıllık Katkısının 2.8 Milyar Lira Olmasını Bekliyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan barajla ilgili, “2008’den beri kredisinden inşasına her aşamasında pek çok engellemeyle karşılaştığımız bu eseri kararlılığımız sayesinde ülkemize kazandırdık.” açıklamasında bulundu.

Esere engel olmak isteyenlerin, eserin ihtişamı karşısında ezildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı, “Terör örgütlerinden yurtdışındaki finans kuruluşlarına kadar yıllarca bu barajın yapımına engel olmak isteyen herkesin bugün karşımızdaki eserin ihtişamı karşısında ezildiğini inanıyorum. Ve kendi ülkesini yabancılara şikayet edenlere, kendi halkına silah çekenlere verdiğimiz en güzel cevap bu muhteşem eserdir.

Ilısu Barajı’ndan esecek barış, kardeşlik, refah ve huzur rüzgarı inanıyorum ki asırlar boyunca bu topraklarda dalga dalga kendini hissetirecek. Bu tesisin ekonomimize yıllık katkısının 2,8 milyar lira olmasını bekliyoruz. Burada toplanan suları yakında inşa edeceğimiz Cizre Barajı’na bırakarak hem 1.1 milyar kilovat saat enerji üretecek, hem de 765 bin dekar araziyi sulayabileceğiz.” dedi

18 Yılda 585 Baraj Yapıldı

Konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da eleştiren Erdoğan, “Buradan sesleniyorum! Çiftçilere ne yaptınız? Suya hasret topraklar çiftçinin gönlüne su serpmişti. Ne yaptığımızı anladın mı Bay Kemal. Ilısu Barajı’ndan en büyük faydayı görecek olan Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illerindeki vatandaşlarımızı hayırlı olsun diyorum. Herhalde terör örgütleri bu sudan da nasibini almazlar diye düşünüyorum.

Türkiye 2002’de 276 baraja sahipti biz buna 585 baraj daha ekledik. Yola çıktığımızda birileri birkaç yıl iktidarda kalıp gideceğimizi düşünüyordu. Planlarımızı, programlarımızı, hedeflerimizi çeyrek asırlık, yarım asırlık, 1 asırlık dilimlere göre yaparak, geçmişten beri tüm siyasetçilerin teslim olduğu kısır döngüyü kırdık. Biz Cumhur İttifakı olarak dimdik bu yolda yürüyeceğiz. 17 baraj açılışını daha yapacağız.” diye konuştu.

Hizmetlerin ve tesis açılışlarının devam edeceğini aktaran Recep Tayyip Erdoğan, “Sadece 2020 yılında inşası tamamlanan 403 tesisi hizmete sunmayı planlıyoruz. Ülkeye ve millete hizmet yolunda durmak yok, yola devam anlayışıyla gece-gündüz eser üretmeye devam edeceğiz.

Ülkemizde ekilmemiş tek karış toprak, harekete geçirilmemiş en küçük potansiyel bırakmadan, çok çalışarak yeni döneme hazırlanacağız. (Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi) 2500 yataklı bu hastane çok önemli bir çekim alanı oluşturacaktır” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

DÜNYANIN EN BÜYÜK PERAKENDE ŞİRKETİ WALMART, LİSTESİNE TÜRKİYE’Yİ ALDI

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.