h Dolar 7,4294 %0.98
h Euro 8,9820 %0.98
h Bitcoin 347050 %-2.20161
h Ethereum 10829.95 %-5.09202
a

GOODBYE PETRO-DOLAR!!!

ad826x90
ad826x90

Uğruna binlerce insanın öldürüldüğü, onlarca liderin sonunu getiren, ekonomik değeri ölçülemeyecek kadar değerli bir madendir petrol. Özellikle ülkelerin hızla sanayileşmesi ve buna bağlı olarak enerji ihtiyacının artmasıyla önemi daha da artan ve ticareti dolara bağlı bu maden, şimdilerde yeni dünya düzeni oluşturmak isteyen baş aktörlerin yeniden 1 numarası.

Petrol: Yeraltı yataklarından çıkarılan, çok koyu renkli, kendisine özgü bir kokusu olan, yoğunluğu 0,8’den 0,95’e değin değişebilen, hidrokarbürlerden oluşan, arıtım işlemi görmemiş, yanıcı, doğal mineral yağ.

Petro-dolar: Petrol satışlarından elde edilen geliri tanımlamak için kullanılan terim.

Petrol temin etmek isteyen her ülke ya da kuruluş ürün karşılığında dolar vermek ve bu doları da bir yerden bulmak zorunda.

ad826x90

Ticaretin Parası Nasıl Dolar Oldu?

Yıl 1971 Amerikan Merkez Bankası’nın kasasında sadece 6 bin ton altın kaldı. Bu rakam 1930’lu yıllarda 20 bin ton idi. Bunun nedeni 1971 yılına kadar petrol satışlarında dolar kullanan ülkeler, doları altın karşılığı alabiliyor olmasındandı. Ancak 1972 yılında Abd hükümeti bir karar aldı ve Suudi Kraliyet ailesiyle, kraliyet ailesinin saltanatını koruma karşılığında petrolü yalnız dolarla satmaları hususunda anlaşma sağladı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler (OPEC) bunu takip etti ve petrol karşılığı olarak sadece dolar ile ticareti kabul ettiler. İşte bu yıldan sonra Abd şuursuzca para basmaya ve ülkeleri kendine bağlamaya başladı. Oysaki dolar karşılığı olmayan sade bir kâğıttan ibaret.

Petrol, dolar ile değil altın ya da ticaret yapılan ülkelerin paralarıyla satılırsa, Abd şu anki finans durumuyla iflas etmenin 1 numaralı adayı. Şu anki konjonktürden bahsedecek olursak; Rusya ve Suudi Arabistan 20-25 dolarlık petrol fiyatıyla savaş halindelermiş gibi görünseler de bu iki ülke Abd’nin petrol piyasasını ele geçirmesine ve doların hegemonyasını bitirmek için anlaşmış olabilecekleri kamuoyunun dilinde. Bu fiyatlara 2 ülke dayanabilecek güçte ancak ABD kaya petrolünü çok maliyetli fiyatlara çıkarıyor. Abd yine de geride kalmamak için çıkarmaya devam ediyor, zarar edeceğini bilerek üstelik.

Ayrıca diğer önemli konu petrol fiyatlarının yüksek olması demek, ithalatçı ülkeleri Abd’ye daha bağımlı hale getirecek ve bu durumda hegemonyasını her alanda sürdürmeye devam edecek.

Yine ABD’nin dolarla nasıl hakim olduğunu şuradan da anlayabiliyoruz; Kraliyet ailesi 1972 yılında rezerv para dolar ile petrolü satıyorlardı. Bu ticarette kazandıkları paralar ile Amerikan hazine bonolarını satın alıyorlardı. Arap hanedanlığını bu şekilde oyuncağı ve sömürüsü haline getiren Abd bugüne kadar 7 trilyon dolar değerinde tahvil kâğıtlarını bu kuklalara sattı. Yani Abd hem alırken hem de satarken kazandı.

Uğruna Liderlerinin Öldüğü Kanlı Para

Şimdi gelelim 21’in yüzyıl dünyasına ve sıklıkla kullanılan petro-yuan, petro-euro ve petro- gold ilişkisine. Konuyu Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin ve Venezüella’nın efsane lideri Hugo Chavez üzerinden açalım.

Saddam Hüseyin, 2000 yılının başında petrolü Euro ile satmak istediğini sıklıkla gündeme getirmeye başladı. Çünkü Saddam düşmanının para birimi ile ticaret yapmak istemiyordu. Ancak Abd iddia ettiği nükleer silahlar nedeniyle Irak’a girdi ve Saddam Hüseyin’in devrilmesine neden oldu. Yani dünyanın lütfu Abd yine demokrasi götürdü. YERSEN!!!

Venezüella’nın efsane lideri Hugo Chavez de aynı şekilde euro’yu ticaretinde kullanmak istedi. Kendisine Abd destekli darbe girişiminde bulunuldu. Ancak Chavez bunları geri püskürttü. Darbeyi geri savuşturan Hugo Chavez, Euro kullanımı konusunda ölene kadar başarılı da oldu. Efsane liderin ardından gelen Nicolas Maduro da bu çizgiyi devam ettirmek istedi ancak başarılı olamadı ve Venezüella’nın şu anki durumu ortada. Büyük mafya Abd Chavez’in ülkesine yanındaki destekçi ülkeleriyle ambargo uyguladı ve halkı adeta ölüme itti.

ad826x90

Buna Kaddafi ve İran’ı da dahil edebiliriz. Yani kısacası Abd, dolarından vazgeçmek isteyen liderleri ya devirdi ya da ülkeleri uygulattığı ambargolarla sefalete itti. Avrupa Birliği dahi Abd’nin ambargo tehditlerinden dolayı petro-euronun arkasında duramadı.

Petrolün Dolardan Uzaklaşmaya Başlaması

Gelelim günümüze. Çin 2018 yılında bir atılım yaptı ve Mart 2018 itibarıyla Şangay Uluslararası Enerji Borsası’nda Yuan cinsinden vadeli petrol işlemleri başlattı. Ancak hemen ardından Abd ticaret savaşları adıyla Çin’e aba altından sopa göstermeye çalıştı. Dünyanın üretim üssü ve en çok petrol ithal eden ülkesi Çin, bu tehdite boyun eğmedi. Abd yine de pes etmedi bu kez arka bahçesi olduğunu düşündüğü İran üzerinden gözdağı vermek istediyse de başarılı olamadı. Abd için olay içinden çıkılamaz bir hal almaya başladı. Bir tarafta Çin, diğer tarafta ise petrol ticaretini altınla yapmak için can atan Avrasya ülkeleri ve Türkiye. Yani dünyanın en borçlu ülkesi Abd bu işe çözüm bulabilecek mi? Pek sanmıyorum.

Olayın şöyle bir boyutu da var. Abd kendine 3 tane büyük rakip görüyor. Bunlar Rusya, Çin ve Avrupa Birliği. Güçlenen Çin ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından eski günlerine dönmeye başlayan Rusya en büyük 2 rakip. Avrupa Birliği tarafı ise şimdilik sessizliğini koruyor.

Abd petrol fiyatlarını yükseltip Çin’i dizginlemek istiyor, ancak bu durum dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından ve rakiplerinden Rusya’nın işine yarıyor. Düştüğü takdirde ise Çin’e yarıyor. Aslında virüs tam zamanında mı çıktı diye akıllara gelmiyor değil. Bir taraftan ham petro fiyatları yüzde 50 değer kaybederken, diğer taraftan virüsün merkezi olan Çin’in üretimi durdu. Ancak buna karşı bir hamle daha geldi. Rusya ve S.Arabistan restleşti. Tabi buna restleşme denirse. Arabistan tarafı Rusya’nın Avrupa pazarına hakim olmak istediğini açıkladı. Rusya ise bu fiyatlara en az 6 sene dayanabileceğini belirtti.

Sınırsız Paraya Son

Esas bomba burada. Abd şu anda dünyanın en çok petrol üreten ülkesi. Bunu kaya petrolünden sağlayıp, Teksas Tipi Petrol (WTI) üzerinden fiyatlandırıyor. Kaya petrolünün çıkarma maliyeti Rusya ve S.Arabistan petrollerine göre 2 kat daha maliyetli. Şu sıralar 24-27 dolar civarında seyreden brent tipi petrol ve 19-22 dolar civarında olan WTI tipi petrol fiyatları Abd’yi hem maliyet olarak hem de petrolün sağladığı bono tahvil satışlarında büyük zarar ettiriyor. Çünkü Amerikan Merkez Bankası (FED) dilediği kadar karşılıksız para basamayacak ve 23 trilyon dolar sınırına dayanan borç ödenemeyecek. Böylelikle dolar rezerv para olmaktan çıkacağı için, herkesi haraca bağlamak isteyen Abd kendi kabuğuna çekilmek zorunda kalacak.

Bu durumda Goodbye petro-dolar; Merhaba petro-yuan, petro-euro ve petro- gold denilecek ve doların önemi kalmayacağı için Ortadoğu ve Dünya rahat bir nefes alacak.

Tarih hocalarımızın da dediği gibi “Devletler insan gibidir. Doğar, büyür, gelişir ve ölür.” Sizce Abd hangi evresinde?

Haber: Muhammet KAYMAZ

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ASKERLİK TERHİSLERİNİN TARİHİ BELLİ OLDU

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.