h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 503,78 %-0,57%
h Tam Altın 8.041,50 %-0,55%
h Bitcoin 342409 %13.4291
a

E-DURUŞMA ÜLKE GENELİNDEKİ 679 MAHKEMEDE UYGULANIYOR

ad826x90

Pandemi döneminde geliştirilen, hayatı ve yargıyı kolaylaştıran e-duruşma sistemi ülke genelinde 679 mahkemede uygulanıyor. Avukatlarda ofislerinden duruşmalara sistem üzerinden katılabilecekler.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül sosyal medya hesabından e-duruşma’nın bugün itibariyle Bakırköy ile birlikte İstanbul Çağlayan ve Anadolu Adliyelerindeki tüm hukuk mahkemelerinde aktif hale getirdiklerini duyurdu.

Uygulama ile özellikle Kovid-19 salgınında mahkemelerde oluşabilecek yoğunluğun önüne geçilirken, emek ve zaman tasarrufu ile de yargılamalarda kolaylık sağlanıyor.

Adalet Bakanlığı mühendislerince yazılımı yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ve 15 Eylül 2020’de uygulanmaya başlanan e-duruşma, hukuk mahkemelerinde avukatların video konferans sistemiyle duruşmalara katılmalarına imkan veriyor. Yargı reformunun dijital dönüşüm hedeflerinden biri olan e-duruşma uygulaması, adalet hizmetlerine erişimin kolaylaştırılması bakımından büyük önem taşıyor. Özellikle Kovid-19 salgını sürecinde mahkemelerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçilirken, avukatlar açısından da emek ve zaman tasarrufu sağlıyor.

ad826x90

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sosyal medyadan e-duruşma uygulamasına ilişkin bir paylaşım yaptı. Bakan Gül, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“E-duruşma’yı bugün itibariyle Bakırköy ile birlikte İstanbul Çağlayan ve Anadolu Adliyelerindeki tüm hukuk mahkemelerinde aktif hale getirdik. Sisteme talepte bulunan avukat meslektaşlarımız 18 Mayıs Salı gününden itibaren duruşmalara bürolarından katılabilecek. Hayırlı olsun.”

E-DURUŞMA SİSTEMİ İLE 10 BİN 324 DURUŞMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra 28 büyükşehir adliyelerindeki 535 mahkemede uygulanan e-duruşmanın uygulandığı mahkeme sayısı, 144 yeni mahkemede kurulumun tamamlanmasıyla 679’a ulaştı. Yeni açılan mahkemelerle birlikte Ankara Batı ve Bakırköy Adliyelerinin yanı sıra İstanbul Çağlayan ve İstanbul Anadolu Adliyelerindeki tüm hukuk mahkemelerinde e-duruşma uygulaması kullanıma hazır hale geldi. E-duruşma ülke genelinde  96 tüketici, 184 icra hukuk, 32 kadastro, 81 asliye hukuk, 59 sulh hukuk, 63 aile, 116 iş, 42 asliye ticaret, 6 fikri ve sınai haklar mahkemesinde uygulanabiliyor. E-duruşma sistemi ile bugüne kadar toplam 10 bin 324 duruşma gerçekleştirildi.

Adalet Bakanlığınca ülke genelinde yaygınlaştırılması hedeflenen uygulamanın 2021 sonu itibariyle bin 800 duruşma salonu ve 2 binden fazla mahkemede kurulması planlanıyor.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

AİLELERİN ŞEHİRLERİNİ ZİYARETİNE YÖNELİK GENELGE YAYIMLANDI

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.