h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 496,76 %1,09%
h Tam Altın 7.515,81 %0,00%
h Bitcoin 434939 %-8.6773
a

DÜNYAYA YARDIM EDEN DİLENCİ: ABDUL SATTAR EHDİ

ad826x90

“Dünyanın en zengin fakiri veya dünyanın en cömert dilencisi” olarak tarihe adını yazdıran Abdul Sattar Edhi, dilencilik yaparak bir yardım vakfı kurdu, hastaneler açtı, sağlık hizmetleri verdi. Hayatını kimsesiz ve yardıma muhtaç insanlara adayan Abdul Sattar Edhi kimdir?

Abdul Sattar, annesine bakmak zorundaydı.

Abdul Sattar Edhi 28 Şubat 1928’de Hindistan’ın Gujarat eyelatinin Bantwa kasabasında hayata gözlerini açtı. Edhi 11 yaşında iken, felç geçiren ve daha sonra akli dengesini yitiren annesine bakmak için okulu bırakıp çalışmaya başladı. Yoksulluk nedeniyle tedavi ettiremediği annesini 8 yıl sonra 1947’de kaybetti.

Annesinin ölümü Edhi’yi derinden etkiledi.

ad826x90

Çünkü felçli annesinin tüm ihtiyaçlarını kendisi karşılamış, hayatını annesine adamış ve bu yüzden eğitim dahi alamamıştı. Edhi, annesinin rahatsızlığı sırasında kendi kendine hep, annesi gibi olan diğer hastaların ne durumda olduklarını ve yardıma muhtaç olan kimsesiz insanların hallerinin ne olduğunu düşünüp durdu. Edhi, annesine bir şekilde bakabiliyordu, ya hiç kimsesi olmayan insanlar ne yapıyorlardı.

Dilenmeye karar verdi.

Abdul Sattar Edhi daha 19 yaşında annesini kaybetmiş ve eğitimsiz bir şekilde ortada kalmıştı. Memleketi Pakistan’a dönen Edhi, birkaç işte çalıştıktan sonra dilenmeye karar verdi. Fakat Edhi’nin sokaklardaki dilenme amacı diğer dilencilerden oldukça farklıydı. Edhi, dilenerek biriktirdiği paralarla 1951 yılında ilk sağlık ocağını kurdu.

Edhi Vakfı‘nı kurdu.

Sağlık ocağını açtıktan sonra kendisine daha fazla yardım gelmeye başlayan Edhi; Edhi Vakfı‘nı kurdu. Bu vakıf başta akıl hastalarına, kimsesiz çocuklara, yaşlı ve bakıma muhtaç insanlara, uyuşturucu bağımlılarına, kadın sığınma evlerine ve daha birçok kuruma ve insana hizmet vermeye başladı.

Dünyanın en büyük ambulans ağı hizmetini sunan kuruluş oldu.

Abdul Sattar Edhi, hayatının son zamanlarına kadar dilenmeyi hiç bırakmadı ve bu vakıf sayesinde kendisine verilen destekler ülke çapında yüksek miktarda artış gösterdi.
1950 yılından sonra Pakistan’daki refahı tek başına değiştiren isim oldu ve Edhi Vakfı, zaman içinde dünyanın en büyük ambulans ağı hizmetini (1800’den fazla) sunan kuruluş ünvanına da sahip oldu.

Edhi Vakfı; 2016 verilerine göre 25 özel hastane 335 sağlık ocağı ve binlerce çalışanı ile hizmet vermektedir. Şu ana kadar ise vakıf sayesinde 20 bin terk edilmiş bebek, 50 binden fazla yetim çocuk koruma altına alındı. Bu çocukların 40 bini hemşire olmak üzere birçok farklı mesleklerde yetiştirildi.

Edhi, çok fazla paraya sahip olsa da hayatı boyunca kendisine hiç harcama yapmadı. Hayatı boyunca bir yedek elbisesinden başka kıyafeti dahi olmadı. 2016 yılında, 88 yaşında iken vefat ettiğinde kendisinden geriye yine bu iki elbise ve bir çift ayakkabı kaldı.

Protestolara maruz kaldı.

ad826x90

Edhi Müslüman bir insandı ve Pakistan’ın yanı sıra Afrika, Orta Doğu, Kafkasya bölgesi, Doğu Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yardım çalışmaları yürüttü. Bu yardımlar sadece Müslümanlara değil, tüm insanlara yaptı. Edhi’nin bu güzel düşüncesine karşı bazı sözde Müslümanlar tarafından eleştirildi ve kara propagandalara maruz kaldı.

Birçok ülkede barış ödülüne layık görüldü.

O ise bunlara hiç aldırış etmedi ve amaçlarına doğru yol almaya devam etti, yardıma muhtaç her kesimden, her inançtan, her kökenden tüm insanların yanına koştu. Kendisine, hayatı boyunca hem ülkesi Pakistan tarafından, hem de dünya çapında onlarca ödül verildi ve birçok ülkede barış ödülüne layık görüldü.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TIP, BU SEFER DOKTORLARA KARŞI ÇARESİZ!

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.