h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 493,98 %0,51%
h Tam Altın 7.515,81 %0,00%
h Bitcoin 431631 %-9.70276
a
  • Birsen Haber
  • Dünya
  • DÜNYANIN EN BÜYÜK PERAKENDE ŞİRKETİ WALMART, LİSTESİNE TÜRKİYE’Yİ ALDI

DÜNYANIN EN BÜYÜK PERAKENDE ŞİRKETİ WALMART, LİSTESİNE TÜRKİYE’Yİ ALDI

ad826x90

Dünyanın en büyük perakende şirketi olan Walmart, koronavirüs salgını sonrası ibreyi Türkiye’ye çevirdi. Plastikten ambalaja ve gıdaya kadar onlarca firma şimdiden Walmart’a satış yapmaya başladı. Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, “Çin’e alternatif olabiliriz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ilk ketçap ihracatçısı Assan Foods, Lux Plastik, Avşar Emaye, Titiz Plastik, Mehtap Alüminyum, Gondol Plastik, Paşabahçe, Keramika, Solmazer ve Arda Cam gibi onlarca firma Walmart’a ihracat yapmaya start verdi.

Türkiye Çin’e Alternatif Olabilir

Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, koronavirüs ile birlikte Çin ve ABD arasındaki ilişkilerin daha da bilinmeze doğru gittiğini, Çin’e bağımlı şirketlerin tedarik zincirlerini çeşitlendirmek için yeni ülkelere yöneldiğini gözlemlediklerini dile getirerek, “Bu kapsamda Türkiye, Vietnam, Hindistan gibi ülkeler öne çıkıyor. Aynı zamanda tedarik zincirinde Çin’e bağımlı olan Amerikalı firmalar bugün ciddi sorunlar yaşıyor. Birçok sektörde ülkemiz ABD’li ithalatçılar için Çin’e alternatif olabilir” diye konuştu. Yalçındağ, Kovid-19 sonrası süreçte Türk özel sektörünün öne çıkabilmesini teminen, BCG’ye 100 milyar dolar ticaret hedefi kapsamında hazırlatılan raporun, güncelleneceğini ifade etti.

ad826x90

“Hata Yaptıklarını Anladılar”

İstanbul Demir ve Demirdışı İhracatçılar Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki Walmart’a ürün satmak için 2005’ten bu yana çalışma yaptıklarını o tarihte kendilerini dikkate almadıklarını bildirerek, “Walmart’larda tekstil gibi klasik ürünlerin dışında Türk malı bulunmuyordu. Şirket sadece Çin’e odaklanmıştı. Bu durum virüs sonrası değişti. Çin ucuz üretim yaptığı için Walmart tüm ürünleri oradan alıyordu. Şimdi hata yaptıklarını anladılar. Şu anda bazı şirketlerimiz Walmart’a satış yapmaya başladı. Bu artacaktır” dedi. Öztiryaki, ABD’de antrepolar yapmayı planladıklarını da dile getirdi.

ABD’de Diğer Marketlerinde İlgisi Var

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Başkanı Orhan Aydın, pandemi önlemlerinin hafifletilmesinin ardından Walmart’tan randevu alıp, ABD’ye gideceklerini ifade ederek, “Randevu için harekete geçtik. ABD’deki diğer dev marketlerin de Türkiye’ye ilgisi başladı” açıklamasında bulundu.

“Tek Pazar ve Tedarikçiyle Çalışmak Risk”

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Başkanı Burak Önder de, Çin’in Kovid-19 sürecinden sonra pazarı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyleyerek, “Dünyanın her yerinde firmalar tedarik zincirlerinde alternatif pazar ve firma arayışına geçti. Çünkü herkes tek pazar ve tek tedarikçi ile çalışmanın risk olduğunu gördü. Dünyada gerek üretim altyapısı, gerek insan kaynağı, gerek rekabetçi fiyatı ve gerekse verdiği hizmetle en önemli alternatiflerin başında ülkemiz geliyor” diye konuştu.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ÖLÜMÜNÜN 66’NCI YILINDA SAİT FAİK

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.