h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 495,29 %-0,39%
h Tam Altın 7.978,37 %-0,38%
h Bitcoin 293961 %1.38406
a

DİNİ ŞLERİ YÜKSEK KURULU: ”AŞI ORUCU BOZMAZ”

ad826x90

Din İşleri Yüksek Kurulunca aşıya ilişkin yapılan açıklamada, “Kurulumuz, 2005 yılında besleyici veya keyif verici mahiyette olmayan aşıların orucu bozmayacağı hükmüne varmıştır. Günümüzde, uluslararası fetva meclislerinin görüşleri de bu yöndedir.” denildi.

İslâm’ın beş temel esasından biri olan oruç; fecr-i sâdıktan (tan yerinin beyazlığından) güneşin batmasına kadar yeme, içme ve cinsî münasebetten uzak durarak îfâ edilen bir ibâdettir. Buna binaen oruç; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur.

Hanefi mezhebinden İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed’in görüşüne ve bu doğrultuda Osmanlı’da Fetvâhane-i Âli’nin verdiği fetvaya ve Kurulumuzca daha önceki yıllarda alınan kararlara uygun olarak 2005 yılında Kurulumuz, besleyici ve keyif verici olarak kullanılmayan aşıların iğne şeklinde uygulanmasının orucu bozmayacağı hükmüne varmıştır. Aşağıda açıklandığı gibi, günümüzde uluslararası fetva meclislerinin görüşleri de bu yöndedir.

İğne ve aşı bağlamında tedavi yöntemleriyle ilgili olarak vücûda verilen maddeler ve uygulanan tedavi yöntemlerinden orucu bozanlar şunlardır:

ad826x90
 1. Vücûda kan vermek
 2. Vücuda serum vermek
 3. Vitamin içerikli iğne yaptırmak
 4. Gıda ve keyif verici enjeksiyonlar
 5. Su, yağ ve benzeri gıda özelliği taşıyan dışarıdan bir maddenin vücûda verilmesiyle uygulanan endoskopi, kolonoskopi, bölgesel ve genel anestezi yaptırmak
 6. Periton diyalizine girmek
 7. Damara serum verilerek yapılan hemodiyaliz

İğne ve aşı bağlamında tedavi yöntemleriyle ilgili olarak uygulanan tedavi yöntemlerinden orucu bozmayanlar ise şunlardır:

 1. Salgın hastalıklar için yapılan aşılar
 2. Ağrıyı dindiren iğneler
 3. Besleyici içeriğe sahip olmayan sırf tedavi maksatlı iğneler
 4. Lokal anestezide kullanılan vücûdun belli bir yerini uyuşturmak için vurulan iğneler
 5. Hastaya herhangi bir sıvı maddesi verilmeden hemodiyaliz yaptırmak
 6. Anjiyo ve biyopsi yaptırmak
 7. Vücûda merhem sürmek
 8. Vücûda ilaçlı bant yapıştırmak

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

AKŞENER KIZILCAHAMAM KASAPLAR ÇARŞISINI ZİYARET ETTİ

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.