h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 501,62 %0,48%
h Tam Altın 7.515,81 %0,00%
h Bitcoin 420595 %-3.20936
a

DEPREMİN BENİ KORKUTAN 2 YÖNÜ VAR!

ad826x90

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu , Türkiye Belediyeler Birliği’nin düzenlediği ‘Afet Riskini Azaltma ve Deprem Toplantısı’nda konuştu. Bakan Soylu depremle karşılaşma, depremi yaşama gerçeği olduğunu belirterek, Türkiye’nin deprem miladının sonuçları itibarıyla 1999’daki Marmara depremi olduğunu söyledi.

Ülkemizde deprem gözlem noktası bin 100 adettir.

 Ülkemizde deprem gözlem noktası bin 100 adettir.  ‘Afet öncesi’, ‘afet anı’ ve ‘afet sonrası’ hayatın normalleşmesi olarak üç başlık altında bu süreci yürütüyoruz. Afet öncesini konu alan afet riskini azaltma planı, Türkiye afet müdahale planı olan iyileştirme planımız da mevcuttur. Gerek Elazığ, gerek Malatya, gerek Van Başkale’de çok önemli tecrübeler elde ettik. Çatı olarak değerlendirdiğim Türkiye Afet Müdahale Planı’nda önemli değişiklikler yapmaya gayret göstereceğimi söylemek isterim. Müdahale süresinin kısaltılması, daha çok canın kurtulmasını sağlamaktadır. Türkiye Afet Müdahale Planı konusunda güncellemeler yapacağız. Zihnimizde hep büyük İstanbul depreminin antrenmanını jimnastiğini yapıyoruz” diye konuştu.

Betoncular üzülecek; ama varsınlar üzülsünler.

ad826x90

İçişleri Bakanı Soylu, kerpiç evlerin depreme en dayanıksız yapılar olduğunu ifade etti. Açıklamasında: “Bunları süratle yenilemek zorundayız. Çelik konstrüksiyonlu evler olacak. Betoncular üzülecek; ama varsınlar üzülsünler. Elazığ’da deprem oldu, insanları taşıyacağız, bir anda piyasa yükseldi. Türkiye Afet Planı’nda bu yazmıyor. Diyelim ki İstanbul’da binlerce ev yıkıldı, insanlar eşyalarını nasıl taşıyacak, hangi şirketler taşıyacak? Deprem anında iki önemli konu var. Biri iletişim, diğeri trafiktir. İletişim üzerinde hummalı bir çalışma yapıyoruz, bu konuyu umarım çözeceğiz. Ortak bir deprem hattı ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Ambulanslar binalara ulaşamaz, aldığı hastaları hastaneye götüremez depremde. Buna ait tedbirleri de çalışıyoruz. Çok ciddi tedbirler alacağız. Kapasitemizi arttırmamız gerekiyor. Tüm televizyonlara yönelik eğitime başlıyoruz. Muhabirlere de depremde ne söylemek lazım nasıl haber yapılması eğitimini vereceğiz” dedi.

Kentsel dönüşüm şart.

“Belediyelerimiz daha fazla taşın altına elini sokmalı. ‘Şu kadar oy’, ‘şu kesim bana böyle kızar’ ‘bunu tatmin edemem’ anlayışında olduğumuz zaman biliniz ki daha farklı sonuçlarla karşılaşırız, bilanço daha ağır olur. Kentsel dönüşüm devrimsel bir dönüşümdür, kolay bir iş değildir, zor bir iştir. Hiç bir maliyet depremin maliyetinden daha büyük olmayacaktır. Göz ardı edemeyeceğimiz noktada deprem hareketliliği var, beşik gibi sallanıyoruz. Bir binanın yıkılması gerekiyorsa bunu depremin yapmasını beklememek lazım. Eğer bütün binalarımız sıfır risk barındırsa herhalde bu tür organizasyona ihtiyaç duymazdık. Deprem için harcanan bir birim para, deprem sonrası 7 birimlik hasarı önlemektedir. 7-8 milyar TL’lik maliyetle karşı karşıyayız, sadece Elazığ, Malatya depremi için. Göç meselesine dalıp, Suriye meselelerine dalıp, koronavirüse dalıp depremi es geçemeyiz” ifadelerine yer verdi.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

PETROL DİBE VURDU ALTIN UÇTU

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.