h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 493,14 %0,35%
h Tam Altın 7.515,81 %0,00%
h Bitcoin 433461 %-8.81358
a

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BRÜKSEL’DE

ad826x90

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri ile görüşmek ve Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Birliği Komisyonu başkanları ile mülteci zirvesi gerçekleştirmek için Brüksel’e gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel’de kendisini bekleyen Türk vatandaşlarına seslendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel’in daveti üzerine bugün, bir çalışma ziyareti için Brüksel’e gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisini bekleyen gurbetçilere seslendi ve koronavirüs uyarısında bulundu. Erdoğan, daha sonra NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü.

Erdoğan’ın görüşmelerinden satırbaşları:

”28 Şubat günü NATO konseyi olağanüstü toplantıya davet edilerek bilgi paylaşıldı, danışmalarda bulunuldu. Sayın Genel Sekreterle bugünkü görüşmemizde Suriye’deki durumu ele aldık. Hiçbir Avrupa ülkesinin Suriye’deki çatışmalara kayıtsız kalma lüksü yoktur. Suriye meselesinde çabalarımızı daha fazla arttırmalıyız. NATO, Türkiye ile ittifak dayanışmasını net bir şekilde göstermesi gereken kritik dönemin içindedir.”

ad826x90

Erdoğan’ın, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen ile gerçekleştireceği kritik zirve Türkiye saati ile 20:00’de başladı.

AB Konsey Başkanı ve AB Komisyon Başkanı ile gerçekleştirilen görüşmede 18 Mart 2016 tarihli geri kabul ve vize serbestini de içeren anlaşma da detaylı ele alınıyor.

20.53’de toplantı başladı.

Türkiye’nin sınır kapıları açmasından sonra AB liderlerinin de girişimiyle gerçekleşen ve Türkiye’nin bazı ön şartlarla masaya oturduğu mülteci konusunun ele alınacağı kritik zirve başladı. Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen ile Üçlü zirvede Yunanistan’ın mültecilere yönelik sert tutumunu da belge ve fotoğraflarla AB liderlerine sunacak.

Saat 20:53 de başlayan görüşmelerde bir çok konuya ve soruna değinildi.

AVRUPA BİRLİĞİ İLE TÜRKİYE GÖÇ MUTABAKATINA İLİŞKİN ÜST DÜZEY GÖRÜŞMELER BAŞLATACAK

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel; AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 18 Mart Mutabakatı’na ilişkin çalışma başlatacaklarını açıkladı.

Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte düzenledikleri Türkiye-AB Liderler Toplantısı’nın ardından basın açıklaması yaptı.

Michel, Türkiye ve AB arasında imzalanan 18 Mart Mutabakatı’nı ve diğer konuları Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüklerini belirterek, bu görüşmeyi Türkiye ile kısa, orta ve uzun vadede daha güçlü bir siyasi diyaloğa sahip olmak için ilk adım olarak gördüklerini bildirdi.

“Borrell ile Çavuşoğlu, 18 Mart Mutabakatı’na ilişkin çalışma yürütecekler.” diyen Michel, her iki tarafın da gelecek günlerde bir heyet eşliğinde çalışmalara başlayacağına değindi.

Michel, bu çalışmanın, tarafların 18 Mart Mutabakatı’nı aynı şekilde yorumlaması hedefini taşıdığını kaydederek, üye devletleri de Türkiye ile yürütülen bu üst düzey siyasi görüşmelere ilişkin bilgilendireceklerini belirtti.

“Göçmenlerin yardıma ihtiyacı var .

ad826x90

Von der Leyen, “Göçmenlerin yardıma ihtiyacı var, Yunanistan’ın yardıma ihtiyacı var ama Türkiye’nin de yardıma ihtiyacı var.” dedi.

Türkiye ile ileriye dönük bir yol çizilmesi gerektiğini ifade eden von der Leyen, tarafların “açık, yapıcı ve samimi” bir görüşme gerçekleştirdiğini açıkladı.

Von der Leyen, yaptığı açıklamada; Görüşmelerinin hem AB hem de Türkiye’nin çıkarlarının nasıl korunacağına ilişkin bir yol haritası oluşturulmaya odaklanıldığı yönünde ifadeler paylaştı.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI AÇIKLADI: 18 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.