h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 506,67 %-1,50%
h Tam Altın 8.117,81 %-1,20%
h Bitcoin 293730 %-0.63909
a
  • Birsen Haber
  • Gündem
  • CHP, SEDAT PEKER’DEN RÜŞVET ALAN VEKİLİN AÇIKLANMASI İÇİN TBMM’YE BAŞVURDU

CHP, SEDAT PEKER’DEN RÜŞVET ALAN VEKİLİN AÇIKLANMASI İÇİN TBMM’YE BAŞVURDU

ad826x90

CHP TBMM Grubu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ”bir vekil Peker’den 10 bin dolar alıyor” sözleri üzerine TBMM Başkanlığına bu vekilin açıklanması için başvuruda bulundu.

CHP Genel BaşkanıKemal Kılıçdaroğlu ve 134 milletvekili’nin imzaladığı yazıda; “İçişleri Bakanı Soylu’nun üstünü kapalı bıraktığı iddia, tüm milletvekillerini töhmet altında bırakmıştır. Demokrasi ve hukuk devleti ilkesinin üzerinize yüklediği sorumluluğu yerine getirmenizi talep ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, 19 Mayıs 2021 tarihinde TRT’de katıldığı bir programda organize suç lideri Sedat Peker ve gazeteci Hadi Özışık arasındaki konuşmaya atıfla, “Kim keklemiş ise hesabını ondan sorsun, ayda 10 bin dolar hangi siyasetçiye gönderiyorsa ondan sorsun” sözleri üzerine tüm vekillerin zan altında kaldığı işaret edilerek TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a bu vekil kim ise açıklasın denildi.

Yazıda:

ad826x90

Yetkisini milletten alan siyasetçilerin organize suç örgütü üyeleri ya da liderleriyle para trafiğine girmiş olmasının, bir İçişleri Bakanı tarafından dile getirilmesi, büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan kişinin, söz konusu ilişki ağını bilmesine karşın hiçbir işlem yapmamış olması, vahim bir tabloya işaret etmektedir. İçişleri Bakanı’nın iddia ettiği ismi ve ilişki ağını açıklamasına yönelik çağrılar, bugüne kadar yanıtsız kalmıştır. Bakan Süleyman Soylu’nun bu şekilde dile getirdiği ve üstünü kapalı bıraktığı iddia, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin saygınlığına gölge düşürmüş ve tüm milletvekillerini töhmet altında bırakmıştır.Quote Message: Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak sizin asli göreviniz, Meclisimizin saygınlığı ve milletvekillerinin onurunu korumak adına iddianın açıklığa kavuşturulmasını sağlamaktır. İddia edildiği üzere organize suç örgütünden maddi gelir elde eden bir siyasetçi bulunuyorsa ve söz konusu siyasetçi mevcut ya da geçmiş yasama dönemlerinde Parlamento’da görev almışsa, derhal kamuoyuna açıklanmalı ve gereği yapılmalıdır. Siyaset, kirli ilişki ağlarından temizlenmelidir. Demokrasi ve hukuk devleti ilkesinin üzerinize yüklediği sorumluluğu yerine getirmenizi talep ediyoruz.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak sizin asli göreviniz, Meclisimizin saygınlığı ve milletvekillerinin onurunu korumak adına iddianın açıklığa kavuşturulmasını sağlamaktır. İddia edildiği üzere organize suç örgütünden maddi gelir elde eden bir siyasetçi bulunuyorsa ve söz konusu siyasetçi mevcut ya da geçmiş yasama dönemlerinde Parlamento’da görev almışsa, derhal kamuoyuna açıklanmalı ve gereği yapılmalıdır. Siyaset, kirli ilişki ağlarından temizlenmelidir. Demokrasi ve hukuk devleti ilkesinin üzerinize yüklediği sorumluluğu yerine getirmenizi talep ediyoruz.

İfadelerine yer verildi.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

DİYARBAKIR BAROSU 90’LI YILLARDA GERÇEKLEŞEN FAİLİ MEÇHULLERİN VE JİTEM DOSYALARININ ARAŞTIRILMASINI İSTEDİ

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.