h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 501,08 %0,37%
h Tam Altın 7.515,81 %0,00%
h Bitcoin 396761 %-6.07772
a

BURUK “RAMAZAN BAYRAMI”

ad826x90

Bayram gelir evlere, sevgi verir dillere, ver elini öpeyim, elin girsin cebine… Çocukluğumuzda ne kadar fazla telaffuz ederdik bu sözleri bayram sabahları. Özellikle de para verecek olan büyüklerimizin ellerini öpmeye giderken. Yalnız bu yıl bayram virüs etkisiyle biraz buruk geçecek. Gelin hep beraber Ramazan Bayramımızın tarihçesini okuyalım.

Salgın hastalık koronavirüs etkisiyle Bayram birazcık eksik geçecek. Evlerimizde misafirlerimize kolonya, şeker, baklava ikram edemeyeceğiz belki ama bizler Müslümanlar olarak bunun şuurunu her sene olduğu gibi bu sene de yaşayacağız. Belki büyüklerimizn ellerini öpüp harçlıkta alamayacağız ancak her şey onların ve bizim sağlığımız için. Bizler biliyoruz ki önümüzde hayırlısıyla daha çooook uzun bayramlar olacak. Yine birbirimize, büyüklerimize gidip geleceğiz, atalarımızdan eski bayramları dinleyeceğiz. Ama bu bayram, sadece 1 bayram eve kalıp, sıcak yuvamızda geçirelim.

Şimdi gelin hep birlikte Ramazan Bayramımızın tarihini okuyalım.

Bayramın Ne Zaman Olacağının Belirlenmesi

ad826x90

İslam aleminde, oruç tutma ayı olan Ramazan’ın ardından üç gün boyunca kutlanan dinî bir bayramdır Ramazan. Hicri takvime göre onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç gününde kutlanır. Bayramdan bir önceki gün, Ramazan ayının son günü olan arifedir. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Ramazan Bayramı her sene bir önceki seneden 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık olarak her 33 senede bir Ramazan Bayramı aynı günlere tekabül eder.

Bayramın İsim Sorunu

Ramazan Bayramı ve Şeker Bayramı adlandırmaları, Türkiye’de politik zemine kaymış bir tartışma konusudur. Ramazan Bayramı adını savunanlar, Şeker Bayramı adını, bayramın dini vurgusundan uzak olduğu gerekçesiyle tercih etmezler. Şeker ifadesini savunanlar ise bu ismin dayatılarak değil tarihi adlardan evrilerek günümüze geldiğini, bayramın Ramazan ayında değil Şevval ayında başladığını söyleyerek, ramazan adını dindarlaşmaya yönelik bir dayatma olarak görürler.

Ramazan Bayramı, Hicret’in ikinci yılından sonra kutlanmaya başlandı. Bu bayramda yapılması gereken tüm törenler ve ibadetler Hz. Muhammed (S.A.V) tarafından düzenlendi. İlk ramazan bayramıyla ilgili işlemler de İslam Alemi Peygamberi tarafından yapıldı.

Bayramın Kutlanması

Ramazan Bayramı, Ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan orucun da sonunu ifade eder. Ramazan Bayramı’nın ilk günü aynı zamanda Şevval ayının birinci günüdür ve bu günde oruç tutulmaz. Ramazan Bayramı’nın ilk gününde camilerde bayram namazı kılınır. Bayram namazını genellikle erkekler kılar. Bayram namazından sonra ise hutbe okunur. Bayram boyunca Müslümanlar eş, dost, akraba ziyaretleriyle birbirlerinin bayramını kutlarlar. Bu ziyaretler esnasında genellikle kolonya, tatlı ve şekerlemeler ikram edilir. Bayramda bakımlı ve temiz olmak adettendir. Herkes en yeni kıyafetlerini giymeye çalışır. Ramazan bayramında çocuklara ailelerin bütçesi elverdiğince yeni kıyafetler alınır. Bazı büyükler ellerini öpen çocuklara hediye veya harçlık verirler. Çocuklar ufak gruplar halinde kapı kapı dolaşarak şekerleme toplarlar. Müslümanlar zekat görevini bu bayramda yerine getirirler.

İslam ülkelerinde arife günü ve Ramazan Bayramı’nı kapsayan günler resmi tatil ilan edilir. Diğer ülkelerde farklı uygulamalar olmakla birlikte Batı’daki bazı büyük firma ve devlet kurumları Müslüman çalışanlarına bayram izni verir.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

BİR KURTULUŞUN HİKAYESİ: 19 MAYIS

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.