h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 503,53 %-0,62%
h Tam Altın 8.041,50 %-0,55%
h Bitcoin 344715 %14.72179
a

BİR DEVRİN LİDERİ ”YAZICIOĞLU”

ad826x90

Çiftçi bir ailenin çocuğu olarak 1954 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesinde dünyaya gelen Büyük Birlik Partisi eski Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu hayatını 25 Mart 2009 yılında Kahramanmaraş’ta bir helikopter kazasında kaybetti.

Yazıcıoğlu , zorunlu eğitimini Şarkışla da bitirdikten sonra, üniversite eğitimi için 1972 yılında Başkent Ankara’nın yolunu tuttu. Burada üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinde alarak mezun olan Yazıcıoğlu, küçük yaşlarda Cemiyetçilik çalışmalarına başladı. 1968 yılında Şarkışla da Cemiyetçilik çalışmaları sırasında Genç Ülkücü Hareketine katılmasıyla siyasi hayatına başlayan Muhsin Yazıcıoğlu 1972 yılında da üniversite eğitimi için gittiği Ankara da eğitimi sırasında Ülkü Ocakları Genel Merkezinde çalışmaya başladı. Zamanla gösterdiği başarısı ile Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve ardından da Genel Başkanlık yaptı.

CEZAEVİ HAYATI

Aynı dönemde yaşanan Bahçelievler ve Kahramanmaraş katliamlarına adı karışarak suçlanan Muhsin Yazıcıoğlu bu olaylardan ceza kesilmeden beş buçuk yılını hücrede iki yılını da cezaevinde olmak üzere 7,5 yıl yattı. Suçlamanın asılsız olduğunun ispatlanması sonucu aklanan ve suçsuz yere yedi buçuk yıl yattığı cezaevinden çıkarılan Yazıcıoğlu cezaevinde yattığı yedi buçuk yıl süresince de şiirle ilgilenerek ardında o dönemlerini anlatan birçok şiir bıraktı. O dönemde yazdığı en bilindik ve ses getiren şiiri de “ÜŞÜYORUM” şiiridir.

Cezaevinden çıktıktan sonrada bir süre cezaevinde yatan Ülkücüler ve onların ailelerine yardım desteği için kurulan bir dernekte Genel Başkanlık yaptı. Daha sonra 1987 yılında Milliyetçi Çalışma Partisine katılarak burada genel sekreterlik görevini yürüten Yazıcıoğlu 1991 yılında beş partinin birden oluşturduğu ittifak doğrultusunda Milletvekili adayı gösterildi ve yapılan genel seçimler sonucunda da Sivas Milletvekili oldu.

ad826x90

1992 yılına kadar Milliyetçi Çalışma Partisinden Milletvekilliğini sürdüren Yazıcıoğu, 1992 yılında parti ile fikirlerinde ortak nokta bulamadıkları gerekçesi ile beş arkadaşı ile partiden ayrılarak Büyük Birlik Partisini kurarak Genel Başkanlığına getirildi. 1995 yılında da ANAP ve BBP ittifakı ile tekrar Milletvekili seçilerek parlamentoya giren Yazıcıoğlu 1996 yılında da ANAP partisinden ayrılarak tekrar BBP’ye katıldı. 1998-2000 parti kurultayında da tekrar BBP Genel Başkanlığına geçti. 2007 yılında yapılan genel seçimlerde de Büyük Birlik Partisinden Sivas Milletvekili olarak tekrar Meclise girdi.

Evli ve iki çocuk babası olan Muhsin Yazıcıoğlu, 25 Mart 2009 yılında Kahramanmaraş’ta helikopter kazası geçirerek hayatını kaybetti. Kaza sonrasında yapılan arama çalışmaları sonucu yaklaşık olarak 47 saat sonra enkaza ulaşıldı. Hayatı boyunca 17 kaza geçiren Yazıcıoğlu birçoğundan hafif sıyrıklar ile atlatmış olsa da, geçirdiği helikopter kazasında bir öncekiler kadar şanslı olamadı.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

BAKIRKÖY’DE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN İPTALİNE YÖNELİK EYLEM YAPILDI

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.