h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 511,17 %0,60%
h Tam Altın 8.186,05 %1,70%
h Bitcoin 340894 %0.9594
a
  • Birsen Haber
  • Gündem
  • Bakan Soylu ve Vali Yerlikaya, Esenyurt’ta İlçe Güvenlik Toplantısı Gerçekleştirdi

Bakan Soylu ve Vali Yerlikaya, Esenyurt’ta İlçe Güvenlik Toplantısı Gerçekleştirdi

ad826x90

ylaşıldığı toplantıda Bakan Soylu basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu açıklamasında;

“Geçen hafta İstanbul’da Afet ve Koordinasyon toplantısı gerçekleştirmiştik. Deprem ve sel gibi afetlerde mutlaka yerinden yönetim gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Virüs salgını münasebetiyle gerek video konferans aracılığıyla, gerek Bakan Yardımcısı arkadaşlarımızın bölgeye teması ile Valilerimizle değerlendirmeleri oluyor. Bunun yanı sıra Bakanlığımızın izleme değerlendirme projemizde heyetlerimiz bir program dahilinde sahayı ziyaret edip bilgiler alıyorlar. Görev alanımıza daha yakın temas kurmak, sorunları daha hızlı kavrama hızı çözüm üretme anlayışımızın neticesidir. İçişleri Bakanlığı olarak sürekli sahadayız.” diye konuştu.

“İstanbul’un Asayiş Olaylarını Aydınlatmada Önemli Adımları Söz Konusu”

ad826x90

Tüm dünyanın şehir güvenliği konusunda sıkıntılar yaşadığını ifade eden Bakan Soylu;

“Güvenlik stratejimiz sayesinde hemen her başlıkta olumlu bir azalış trendi yakaladığımızı belirtmek isterim. Büyükşehirlerimiz bazında da günlük evden hırsızlık ortalaması 2017-2020 arasında İstanbul’da 78’den 33’e, Ankara’da 34’ten 3’e İzmir’de ise 21’den 6’ya gerilemiştir.” dedi.

Türkiye genelinde ise aynı periyotta 2017’de 282’den 2018 yılında 210’a, 2019 yılında 178’e, 2020’de 148’e gerilediğini söyleyen Bakan Soylu;

“Geçen yılla bu yılın ilk 9 ayındaki verileri üzerinden kıyaslarsak tüm asayiş olayları ülke genelinde %4.6, İstanbul’da %6,5 azalmıştır. Mal varlığına karşı işlenen olaylarda Türkiye genelinde %7.3 İstanbul’da %11 oranında azalmıştır. Mal varlığına karşı işlenen en yoğun 9 suç ortalamasında Türkiye genelindeki azalış %7.9, İstanbul genelinde azalış ise %18.6’tır. Evden hırsızlıkta aynı dönemde Türkiye genelindeki azalış %13.1, İstanbul’daki azalış ise %15.1 olmuştur. Tüm asayiş olaylarında aydınlatma oranlarımız Türkiye genelinde %84.4’tür. İstanbul’da %71.4 olmuştur. Son aylarda İstanbul’un aydınlatma konusunda önemli adımları söz konusudur. Bunlar da rakamlara olumlu şekilde yansımaktadır. Kişilere karşı işlenen olaylarda aydınlatma oranımıza ülke genelinde %94.8, İstanbul’da ise %90.4’tür. Mal varlığına işlenen suçlarda olay aydınlatmamız ise tüm ülkede %49.7’dir. İstanbul’da bu oran %31,5’tur.” diye belirtti.

Bakan Soylu, Kadın Cinayetlerine İlişkin Verileri Paylaştı

İçişleri Bakanlığı olarak kadın cinayetlerine ilişkin yeni tedbirleri sürekli olarak ortaya koyduklarını söyleyen Bakan Soylu, bu konuya ilişkin verileri de basın mensuplarıyla paylaştı.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin Raporuna göre kadın cinayetlerinde milyonda kişi başına küresel ortalamasının 2016’da 13 olduğunu söyleyen Bakan Soylu; 

“Bu rakam Avrupa kıtasında milyonda 7’dir. Türkiye’de ise milyonda 3.8’di. Hatta Türkiye rakamı 2018’de 3.3’e geriledi. Bu yıl itibariyle de bu rakam 3’ün altındadır. Türkiye’nin aile içi şiddetle mücadele ve kadın cinayetleriyle mücadele konusunda ortaya koyduğu ivme olumlu bir şekilde gitmektedir. Ama bizim hedefimiz bu konuda özellikle aile içi şiddet ve kadın cinayetleri konusundaki temel hedefimiz bir tek kadının, bir tek insanın aile içi şiddetten, bir tek kadınımızın cinayetten etkilenmeme noktasına kadar mücadelemiz devam edecektir.” diye konuştu.

Bakan Soylu, “Ocak 2 Ekim arasında kadın cinayeti sayısı 189’dur. Geçen yıl aynı dönemine göre yüzde 29’luk azalış söz konusudur. Aynı zamanda geçen Eylül ayında bu Eylül ayına kadar toplam 1 yıllık süreçte azalış oranı yüzde 42’dir.” dedi.

2019 Temmuz -2020 Temmuz arası trafikte hayatını kaybeden sayısının 4 bin 990 olduğunu söyleyen Bakan Soylu, ‘’Tüm olay veya kayıp sayılarının en aza indirildiği, hatta sıfırlandığı ülkeyi inşallah Allah bize nasip eder.’’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

ad826x90

Toplantı, sunumların ve yapılan değerlendirmelerin ardından tamamlandı. 

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Gezinin çevreyle, 17-25 Aralık’ın yolsuzlukla, 6-8 Ekim olaylarının DEAŞ’ın Ayn-El Arap’a saldırmasıyla bir ilgisi yoktur”

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.