h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 506,67 %-1,50%
h Tam Altın 8.117,81 %-1,20%
h Bitcoin 298914 %-2.62079
a
  • Birsen Haber
  • Ekonomi
  • BAKAN PAKDEMİRLİ; “35 PROJENİN İZMİR EKONOMİSİNE BU YILKİ KATKISI 200 MİLYON LİRA OLACAK”

BAKAN PAKDEMİRLİ; “35 PROJENİN İZMİR EKONOMİSİNE BU YILKİ KATKISI 200 MİLYON LİRA OLACAK”

ad826x90

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, İzmir’de düzenlenen ve 2021 yılında tarım alanında İzmirli çiftçilerin hizmetine sunulacak olan 35 Proje Lansmanı’na katıldı.

35 PROJENİN İZMİR EKONOMİSİNE BU YILKİ KATKISI 200 MİLYON LİRA OLACAK

Yeni 35 projenin daha startını vererek, İzmir’in değerine değer katmaya devam edeceklerinin altını çizen Bakan Pakdemirli şu şekilde devam etti:

“Toplam bütçesi 20 Milyon Lira olan bu projeler, bitkisel üretimden hayvancılığa, su ürünlerinden istihdamın artırılmasına, dijitalleşmeden yeni çeşitlerin İzmir’e kazandırılmasına kadar çok sayıda alanı kapsıyor.

ad826x90

Bu projelerin hepsinden tek tek bahsetmek isterim, ancak vaktimiz kısıtlı olduğu için birkaçından size bahsetmek istiyorum.

İlk olarak, ilçelerimizin dağ köylerinde, atıl ve boş bırakılan arazilerde arz açığı bulunan ve katma değeri yüksek tıbbi ve aromatik bitkilerin üretilmesi için “Üreticiye Kazanç, Tüketiciye Sağlık, Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi’ni” başlatıyoruz.

Besin değeri ve sağlık açısından zengin olan kurutulmuş meyvelerin üretimini yaygınlaştırmak için; Bergama Belediyemizin de katkılarıyla “Bergama İlçesi Jeotermal Enerji İle Sebze, Meyve, Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Kurutma Tesisi Projesi’ni” en kısa sürede tamamlayarak hizmete alacağız.

Üretimin başrolünde bulunan ve sürdürülebilir kalkınmanın vazgeçilmezi olan kadınlarımızı artık kent merkezlerinde de destekleyeceğimiz projemizin adı da; “Yerli ve Milli Çeşitleri İzmirli Kadınlarla, Kentte, Taraçada, Balkonda, Kırsalda, Bahçede, Tarlada Toprakla Buluşturuyoruz Projesi”. Böylece evlerimizin balkonlarını, teraslarını tarımsal üretime dâhil ederek, hemşehrilerimizin ev ekonomilerine katkı sağlayacağız.

Tire Dijital Toprak Analiz Cihazı Projesi ile de, Tireli üreticilerimizin bahçelerinde, tarlaların da 5 dakika içinde toprak analizini yapacak, gübreleme tavsiyesinde bulunarak çiftçilerimizin etkin gübreleme yapmasını sağlayacağız.

İşte hepsini burada sayamayacağım, 35 projemizin tamamını, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün dağıttığı broşürlerden ve web sitesinden takip edebilirsiniz”

453 TESİSE 185 MİLYON LİRA HİBE SAĞLADIK

İzmir’e, kırsal kalkınma hibeleriyle modern tesisler kazandırdıklarını da belirten Bakan Pakdemirli “Tarımsal ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesine yönelik 453 tesise 185 Milyon Lira hibe sağladık. Bu hibelerle de İzmir’de 414 Milyon Liralık yatırım yapıldı ve 4 bin 700 kişiye istihdam sağlanmış oldu. İzmir’in tarımsal ürünlerinin markalaşması için de coğrafi işaretlere önem veriyoruz. Şuan İzmir’de coğrafi işaret tescilli 25 ürünümüz var. İzmir, Coğrafi tescilli ürünler sıralamasında ise ülkemizde 3. sırada yer almaktadır. Başvuru aşamasındaki 20 ürünün daha coğrafi tescil almasıyla birlikte İzmir’in tarımını markalaştırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“İZMİR’E SON 19 YILDA, REEL RAKAMLARLA 17,2 MİLYAR LİRA’LIK TARIMSAL DESTEK VERDİK”

İzmir’e tarım-orman alanında; son 19 yılda, reel rakamlarla 17,2 Milyar Lira’lık tarımsal destek verdiklerini ve yatırım yaptıklarını belirten Bakan Pakdemirli “Göreve geldiğim günden bu yana; “çiftçimizi koruyacağız, tüketicimizi de kollayacağız” demiştim. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sonrasında ise hem desteklerde artış sağladık, hem de müdahale alımlarını etkin olarak uygulamaya başladık. Son 3 yılda toplam tarımsal destekleri, yüzde 65 artışla, 24 Milyar Liraya çıkardık. Pamuk pirim desteğini yüzde 37,5 artışla 1 Lira 10 kuruşa çıkardık. Bu yılki gübre desteğini Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yüzde 100 artırdık ve çiftçilerimizin en fazla kaynağa ihtiyaç duyduğu Mart sonu, Nisan başında bitkisel üretim desteklerinin yüzde 51’ini üreticilerimizin hesaplarına yatırdık” değerlendirmesinde bulundu.

ad826x90

“YAKLAŞIK 3 MİLYAR DOLARA ULAŞAN TARIM VE GIDA ÜRÜNLERİ İHRACATI İLE İZMİR’İMİZ, TÜRKİYE’DE 2. SIRADA”

“İZMİR’E SON 19 YILDA, REEL RAKAMLARLA 17,2 MİLYAR LİRA’LIK TARIMSAL DESTEK VERDİK”

“KURU ÜZÜMÜ VE İNCİRİ, MÜDAHALE ALIMI KAPSAMINA ALDIK”

“İZMİR’DE İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE 387 TON PATATES DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRDİK”

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

” Kavcıoğlu kayıp 128 milyar dolara açıklama getirdi: ”TCMB şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşmaktadır”

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.