h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 503,12 %-0,70%
h Tam Altın 8.041,50 %-0,55%
h Bitcoin 340068 %7.97048
a

AŞI İÇİN TARİH VERİLDİ

ad826x90

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, 25’i üniversite toplam 41 kuruluşun oluşturduğu ‘Covid-19 Türkiye Platformu’nun seferberlik halinde ilaç ve aşı çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyerek, 9 ay içinde klinik öncesi çalışmaların tamamlanacağını bildirdi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık koronavirüsle mücadele kapsamında aşı çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Bu kapsamda TÜBİTAK desteği ile oluşturulan ‘Covid-19 Türkiye Platformu’ çatısı altında 25 farklı üniversite, 8 kamu araştırma kurumu, 8 firmadan toplam 225 araştırmacı, aşı çalışmalarına son sürat devam ediyor. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, koronavirüs ile mücadele kapsamında yürütülen aşı ve ilaç çalışmaları hakında bilgi verdi.

Bizim Çalıştığımız Kurumlarımız Bu İşe Bugün Başlamadı

Aşı çalışmalarına daha önceden başladığını dile getiren Mandal, bu çalışmalara toplam 2 milyar 300 milyon kaynak ayrıldığını hatırlattı. TÜBİTAK Başkanı, “Bizim çalıştığımız kurumlarımız bu işe bugün başlamadı. Bu şu anda bizim kendimizi gösterme zamanımız. Araştırmacılarımız, firmalarımız olarak ve ülkemiz olarak biz bunu yapabileceğimiz noktasındayız. Ülkemizin en seçkin araştırma grupları, bilim insanları bu iş için çözüm üretme noktasında gece gündüz çalışıyor. Covid-19 Türkiye Platformu’nda yapılan aşı ve ilaç çalışmaları ve bu sürecin yönetilmesiyle ilgili topyekun bir seferberlik söz konusu.” bilgisini paylaştı.

ad826x90

Bu Yaz Aşı Üretimi Başlayacak

Aşı ve ilaç çalışmalarının ne zaman üretime dönüşeceği ile ilgili tarih veren Prof. Dr. Hasan Mandal, “Klinik öncesi aşamaları ilaç için bu yaz aylarında belki daha da erken biz bunu sentezleme ve üretme noktasında olacağız. Aşı çalışmalarında ise 9 aylık bir zaman dilimi içinde klinik öncesi aşama tamamlanmış olacak. Takibinde sürecin yönetim başarısında örnek ülke noktasında olacağımızı düşünüyoruz. Şu soru hep soruluyor; ‘Ülkemizde aşı geliştirilebilir ama üretilebilir mi?’ Türkiye’de belki beşeri ilaç fabrikamız yok; ama daha önceki hazırlanmış Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığımızın ilgili yönetmelikleri kapsamında bizim hayvan aşısı üretimi için yetkin firmalarımız var. Bu yetkinlikteki firmalar gerekli koşulları sağladıklarında aynı zamanda beşeri ilaç ve aşı üretebilmek için de yetkilendirilebiliyorlar. Ülkemizde inşallah aşı çalışmaları araştırma noktasını tamamladığında aşı da üretilebilecek” dedi.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ERMENİ ÇETELER, TÜRKLER’İ KATLETTİ

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.