h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 510,94 %0,56%
h Tam Altın 8.186,05 %1,70%
h Bitcoin 347788 %3.15007
a

ALİ SAMİ YEN ANILIYOR

ad826x90

Ali Sami Yen, ölümünün 69. yıl dönümünde anılıyor. Galatasaray Kulübünün kurucusu ve Türk sporunun öncülerinden olan Yen, 20 Mayıs 1886’da İstanbul’da dünyaya geldi.

Ali Sami Yen, 20 Mayıs 1886’da İstanbul’un Kandilli semtinde doğdu. Ali Sami Bey, Yen soyadını sonradan aldı. Edebiyat camiasının ünlü isimlerinden olan Şemseddin Sami’nin oğlu olan Ali Sami Yen, “Yen” soyadını doğumundan sonra soyadı kanunu ile birlikte aldı.

Galatasaray Lisesi’nde öğrencilik yaptığı yıllarda futbol ile içli dışlı olan Ali Sami, sekiz arkadaşı ile birlikte Sarı Kırmızı renklerindeki Galatasaray Spor Kulübü’nü kurdu. Kulübün bir numaralı kurucu ismi olarak da yine kulüpteki yerini aldı. 1905’de kurulan Galatasaray Kulübü’nün tam kurulma tarihi 20 Ekim 1905’dir. Takımında 1 sicil numarası ile kayıtlı olan ilk üyesi de kendisi oldu. Aynı zamanda da Galatasaray takımının ilk başkanıdır ve oynanan ilk maçta da yine kaptanlık görevini kendisi üstlendi. 1906 yılında Galatasaray Lisesi’ni bitirerek okuldan mezun oldu.

GALATASARAY MÜZESİ’NİN ÜSTADI

Türkiye’nin ilk spor müzesi olma özelliğine sahip olan Galatasaray Müzesi’nin de kurucusu yine kendisidir. Bu müze 1911 senesinde Kalamış’ta kuruldu ancak mütareke yıllarında kulüp binasına taşındı.

ad826x90

İLK TEKNİK DİREKTÖR

Milli Takım’ın Romanya ile yaptığı uluslararası karşılaşmada Türk Milli Takımı’nın teknik adamı olarak da Ali Sami Yen ismi geçmektedir. Bu özelliği ile Türk Milli Takımı’nın da ilk teknik direktörüdür. Bu özellikleri ile Türk spor tarihinde önemli isimlerin başında yer aldığı kolayca söylenebilir. Çalışmaları asla bitmeyen Yen, 29 Haziran 1927’de “Futbolun Kitabı” isimli bir eser yayınladı. Bu eserde Türkiye futbolunu bilimsel olarak ele aldı ve ayrıntılarıyla kayda geçirdi.

Yen, 29 Temmuz 1951 tarihinde henüz elli yedi yaşında iken hayata gözlerini yumdu. Feriköy Mezargahı’na defnedildi.

Ali Sami Yen, taraftarlar tarafından sevilmekle birlikte, birçok gönüllere de taht kurmayı başardı. Galatasaray’ın kurucusu olarak Ali Sami Yen’in ismi yaşatılmak gayesi ile 1964 tarihinde Galatasaray’ın Mecidiyeköy’de bulunan stadyumuna Ali Sami Yen ismi verilerek Ali Sami Yen Stadyumu ismiyle kullanıma açıldı. Ali Sami Yen, Türk futbolunda ismi önemli olduğu için ismi sadece stadyumlara değil daha pek çok park cadde ve muhitlere verilerek yaşatılmaya çalışılmaktadır.

Saygıyla Anıyoruz…

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Galatasaray ve Beşiktaş, Baftiu’nun peşinde

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.