h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 504,12 %-0,50%
h Tam Altın 8.041,50 %-0,55%
h Bitcoin 342134 %13.79812
a

AB’NİN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM PLANLARI ORTAYA ÇIKTI

ad826x90

AB’nin üye ülkelerine Türkiye için hazırlayıp gönderdiği plan ortaya çıktı. Planda 5 maddelik teşvik ve 5 maddelik yaptırımların olduğu ortaya çıktı.

Raporda Türkiye ile ticaretin geliştirilmesi için uygulanması planlanan teşviklerin yanı sıra olası bir terslikte Türkiye aleyhine uygulanacak yaptırımlar da paylaşıldı.

5 MADDELİK TEŞVİK PAKETİ

  • İlk iki maddede Mülteci Mütabakatı işbirliği ve bu bağlamda tarafların yerine getirmesi gereken yükümlülükler yer alıyor.
  • Üçüncü madde ekonomik ilişkilerle ilgili. Borrell bu bölümde yapılacak işbirliklerinin her iki tarafın da menfaatine olacağının altını çiziyor ve AB üye ülkelerinin Türkiye ile Gümrük Birliği’nin modernizasyonu ve kapsamının genişletilmesi için Komisyona yetki verebileceğine işaret ediyor. Raporda bu adımın Türkiye’deki ekonomik reformlar için de rehber olacağı ifade ediliyor.
  • Dördüncü maddede askıya alınan üst düzey siyasi diyalogun ekonomi, enerji, ulaşım, siyasi gelişmeler, güvenlik ve dış politika gibi alanlarda yeniden başlatılması öneriliyor. Siyasi diyalogun iklim, iç güvenlik, dinler ve kültürler arası ilişkilerde de genişletilebileceği belirtiliyor.
  • Beşinci ve son öneri ise toplumlar arası temasların artırılmasıyla ilgili. Burada Komisyonun Türkiye’nin Eramsus+ veya Ufuk Avrupa gibi programlara katılımını kolaylaştırmaya devam etmek istediği aktarılıyor.

5 MADDELİK YAPTIRIM

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yürüttüğü sondaj faaliyetleri AB’nin hoşuna gitmiyor.

  • İlk iki maddede sondaj faaliyeti nedeniyle yaptırım uygulanan kişiler listesine yeni isimlerin dahil edilmesi ve yaptırımların tüzel kişilere genişletilmesi söz konusu.
  • Üçüncü maddede Avrupa Yatırım Bankası ve diğer mali kurumların desteklerinin kısıtlanabileceği açıklanıyor.
  • Dördüncü madde Türkiye için önem taşıyan turizm sektörüne yönelik. Turizm tedarik hizmetlerine getirilecek yasaklar veya seyahat kısıtlamalarıyla yaptırım uygulanabileceği bilgisi yer alıyor.
  • Beşinci maddede ise enerji ve ilgili sektörlere ilave tedbirler getirilmesi, belirli ürün ve teknolojilere ihracat ve ithalat yasaklarının uygulanması öneriliyor.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

GRAM ALTIN YÜZDE 10 ARTTI

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.