h Dolar 7,4772 %1.52
h Euro 9,0383 %1.52
h Bitcoin 383740 %8.73413
h Ethereum 12134.84 %9.01019
a

ABD; AÇIK SEMALAR ANLAŞMASI’NDAN ÇEKİLDİ

ad826x90
ad826x90

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, taraflar arasında silahsız keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması’ndan çekildiklerini resmen açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı açıklamada, Rusya sorumluluklarını yerine getirene kadar söz konusu anlaşmadan çekileceklerini duyurmuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yazılı bir açıklamayla, 6 ay yürürlükte olmak üzere Açık Semalar Anlaşması’ndan çekildiklerini duyurdu.

“Anlaşmanın ABD’nin çıkarına olmadığı belli olmuştur”

Başkan Donald Trump‘ın takip ettiği ulusal güvenlik stratejisi kapsamında daha önce yapılan tüm anlaşmaları yeniden gözden geçirdiklerini ifade eden Pompeo, “Başkanın da belirttiği gibi, ABD, yapılan anlaşmaları bugünün gerçeklikleri doğrultusunda gözden geçirmeli ve ABD’nin çıkarına olup olmadığını değerlendirmelidir. Müttefiklerimiz ve kilit ortaklarımızdan gelen bilgiler ışığında ve yaptığımız dikkatli değerlendirmeler sonucunda Açık Semalar Anlaşması’na taraf kalmanın artık ABD’nin çıkarına olmadığı belli olmuştur” dedi.

Ayrıca Pompeo, “Rusya’nın anlaşmaya tam olarak uyması durumunda aldıkları ayrılma kararını tekrar gözden geçirebileceklerini” de açıklamalarına ekledi.

ad826x90

Başkan Trump açıklama yapmıştı

ABD Başkanı Donald Trump, Michigan eyaletine yapacağı ziyaret öncesi Beyaz Saray’ın bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Açık Semalar Anlaşması’ndan çekileceğine ilişkin iddiaları doğrulamıştı. Trump, “Rusya ile ilişkilerimiz çok iyi ancak Rusya bu anlaşmaya uymuyor. Rusya, sorumluklarını yerine getirene kadar anlaşmadan çekileceğiz ancak bu yeni bir anlaşma yapmak ya da bu anlaşmayı yeniden bir araya getirmek için çok iyi bir fırsat.” ifadelerini kullanmıştı.

Rusya’dan jet yanıt

Trump’ın anlaşmadan çekileceğini açıklamasının ardından Rusya’dan yanıt gecikmedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin Açık Semalar Anlaşması’ndan çekileceğine dair resmi açıklama beklediklerini belirterek, “ABD’nin anlaşmadan çekileceğine dair resmi bir tebligat veya açıklama Rusya tarafına ulaşmadı. Rusya, ABD’nin bu konudaki konumunu netleştirmesini bekliyor.” dedi.

Açık semalar anlaşması nedir?

Rusya ve ABD, askeri faaliyetlerde şeffaflığı teşvik etmek, silah kontrolünü ve diğer anlaşmaları gözlemlemeyi kolaylaştırmak amacıyla silahsız keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması’nı (ASA) imzalayan 34 ülke arasında bulunuyor. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) coğrafyasında güven ve güvenlik artırıcı önlem olarak öngörülen ve 1992’de imzaya açılan ASA’nın tarafları arasında Türkiye de mevcut.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ZAMAN HIZLI; ACILAR YAVAŞ GEÇER!

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.