h Dolar 7,3421 %-0.26
h Euro 8,9574 %-0.26
h Bitcoin 344863 %-3.85689
h Ethereum 10830.96 %-7.64677
a

AB, MÜLTECİLERE KARŞI SINIRLARINI KORUYACAK!

ad826x90
ad826x90

Türkiye’den Yunanistan’a giden mülteci sayısının 138 bin 647 olduğu açıklandı.

Türkiye ile imzaladığı göçmen-sığınmacı anlaşmasını dikkate almayan Yunanistan’a para yardımı sözü veren Avrupa Birliği (AB), Türkiye’ye verdiği sözleri de yerine getirmedi.

Bununla da yetinmeyen AB, Türkiye’nin artık yükümlü olmadığı anlaşma uyarınca, göçmenlerin Yunan ve Bulgar sınırlarından Avrupa’ya girişine izin vermesine gösterdiği tepkileri sürdürüyor.

Brüksel’de Yunanistan sınırında yaşanan göç krizi gündemiyle toplanan AB İçişleri ve Adalet Konseyi Olağanüstü Toplantısı’nı gerçekleştirdi ve sonuç bildirgesi yayınlandı.

ad826x90

Yasa dışı geçişlere tölerans yok.

Bildirgede, “AB ve üyeleri, etkin biçimde Birliğin dış sınırlarını koruma konusunda kararlıdır. Yasa dışı geçişlere müsamaha edilmeyecektir.” ifadesine yer verildi. Bu bağlamda, AB ve üyelerinin uluslararası hukuka uygun biçimde tüm gerekli önlemleri alacağı vurgulandı.

AB’nin etkin biçimde göçmen kaçakçılığıyla mücadele edeceğini vurguladığı bildirgede, Birliğin ve üyelerinin Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansını (Frontex) da devreye sokarak, göç baskısıyla karşı karşıya olan alanları güçlendireceği belirtildi.

Türkiye göçmenleri kullanıyor!

Türkiye ile AB arasında 2016’da imzalanan sığınmacı mutabakatına da değinilen bildirgede, şunlar kaydedildi:

“AB Konseyi, Türkiye’nin artan göç yükünü, topraklarında karşı karşıya olduğu riskleri, 3.7 milyon göçmen ve mülteciye ev sahipliği yapmak için gösterdiği büyük çabaları kabul ediyor. Bununla birlikte, Türkiye’nin siyasi amaçlarla göç baskısını kullanmasını şiddetle reddediyoruz. AB’nin dış sınırlarındaki bu durum kabul edilemez.

Konsey, Türkiye’nin 2016 Ortak Beyannamesi’nin hükümlerini, tüm üye devletler bağlamında tam olarak uygulamasını beklemektedir. Söz konusu mutabakat, Türkiye’nin göçmen ve mültecilere ev sahipliği yapma konusundaki önemli çabalarını destekleyerek somut sonuçlar doğurmaktadır. Hem AB hem de Türkiye bu iş birliğinin ve taahhüdün devam etmesinden yararlanmaktadır.”

Yunanistana giden mülteci sayısı 138 bini geçti.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, bugün itibarıyla Türkiye’den Yunanistan’a giden mülteci sayısının 138 bin 647 olduğunu açıkladı.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İRAN SPORU VİRÜSE YENİK DÜŞTÜ

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.