h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 501,08 %0,37%
h Tam Altın 7.515,81 %0,00%
h Bitcoin 402144 %-4.25452
a

“33 Asker Olayı”

ad826x90

Bingöl-Elazığ kara yolunda 24 Mayıs 1993’te usta birliklerine giden sivil ve silahsız 33 askeri şehit eden PKK’lı teröristlerin hain saldırısının üzerinden tam 27 yıl geçti.

Malatya’da hazırlıkların bitmesiyle birlikte, çoğu acemi ve silahsız olan askerler ve öğretmenler midibüslere bindirildi ve 24 Mayıs 1993’te Bingöl’e doğru yola çıkarıldı. Bingöl’e 15 km mesafede, saat 18:00 civarında yolu kesen Parmaksız Zeki kod adlı Şemdin Sakık liderliğindeki 150 kişilik PKK grubu, midibüsleri durdurarak kimlik kontrolü yaptı. Teröristler yakın bir köyde öğretmenleri şehit ettikten sonra askerlerle birlikte yolarına devam ettiler.

Pkk’lı grup, 36 askeri yakındaki bir köye götürdü. Gece 03:00 sularında askerleri tek sıra dizen PKK’lılar, KalaşnikofBixi ve Kanas gibi silahlarla askerlere ateş açtı. Açılan ateş sonucunda silahsız 36 askerden 33’ü hayatını kaybetti, üçü ise PKK’lılarca öldü sanılarak bırakıldı.

Asla unutulmayacak olan bu hain saldırı “33 Asker Olayı” olarak hafızalara kazındı.

ad826x90

Şehitler için 33 temsili mezar yapıldı

Bütün Türkiye’yi yasa boğan hain saldırıda şehit edilen 33 asker için olayın yaşandığı Bingöl-Elazığ kara yolunun 13. kilometresindeki Anıttepe mevkiinde temsili mezarlardan oluşan bir anıt yapıldı.

Burada 33 askerin temsili mezarları ve 33 metre yüksekliğinde Türk bayrağı şeklinde yapılmış olan anıt, vatandaşların daha rahat ziyaret edebilmesi için aynı bölgede yolun hemen kenarına taşındı. “Bingöl 33 Er Şehitler Anıtı” 33 askerin temsili mezarı, her şehit için bir bayrak ve bir anıttan oluşuyor.

Şehitlerin mezarlarından toprak getirildi

Ormanlık alanda bedenlerine tam bin 570 kurşun sıkılarak şehit edilen askerlerin naaşları, memleketlerinde toprağa verildi.Bingöl 33 Er Şehitler Anıtı inşa edilirken, Anıtkabir’den ve şehitlerin kabirlerinden getirilen topraklar, temsili mezarlara serpildi.

YARALI KURTULAN ASKERLERİN İFADELERİ

“Öğretmenler şehit”


“Öğretmenleri (diğer araçlardan indirilen) 20-30 metre ayrı tutuyorlardı. Bir süre sonra köyün içerisinde teröristler öğretmenleri silahla tarayarak şehit etti. Saat 23.00 sıralarında bulunduğumuz bölgeden ayrılarak 40-50 kişilik örgüt mensupları ile birlikte biraz daha ileride bulunan köye doğru gitmeye başladık.

Şoför: size 50 asker var


“Saat 18.00 sıralarında bir kargo kamyonu tarafından yolumuz kesildi. Bazı 
araçların durdurulduğunu gördük, bizim aracımız ve diğer askerleri getiren araç da durduruldu. Şoförler teröristlere, ’50 asker var, ne yaparsanız yapın’ dedi. Daha sonra öğretmen olan 3-4 kişiyi bizim bulunduğumuz grup içerisine aldılar.   Şoförleri serbest bıraktılar.”

ad826x90

Üzerimizde sadece askeri kimlikler vardı

50 NC (OTOYOL) ve M23 tipi arabalara bindirilerek saat 12.00’de Bingöl’e doğru yola çıktık. Bindiğimiz araçların bir tanesi 34 (İstanbul),diğeri 44 (Malatya) plakalıydı. Araç içerisinde ve çevresinde ne eskort ne koruma vardı. Hepimiz sivildik, üzerimizde sadece askeri kimlikler vardı.”

Erleri Şemdin Sakık sorguladı

“OTOBÜSÜ durduklarında saat 18.20 civarıydı. ‘Sayım yapacağız’ deyip bizi 
tek sıra dizdiler. İlerleyen saatlerde dağa götürdüler. Gece 24.00’te de 
ifadeye aldılar. ‘Adın ne, ananın babanın adı ne? Buraya niçin geldiniz, 
neden askerlik yapıyorsunuz?’ gibi sorular sordular.

İfadeyi alan Şemdin Sakık’tı. Anladığım kadarıyla ölüm emri 
bekliyorlardı. Saat 03.00’ü gösterdiğinde dağ yamacının aşağı tarafına 
bizi dizip, yukarı tarafına da kendileri çıkınca tarayacaklarını anladım. 
O an kurşunun sağ ayağıma girip çıktığını hissettim. İlk anda acı 
duymamıştım. Hemen yere düştüm zaten. Tarama sürüyordu. Sürüne sürüne  kaçmaya başladım. Bu arada dolunay da yavaş yavaş gitmiş, hava 
kararmıştı. Makilik bir araziydi. Çalıların arasına saklandım. Sabah 07.00 
sularında askerler geldi.”

‘PKK yol kesmiş’ dedim

“Birliğimize doğru giderken yok lastik patladı, yok yemek molası diye 3-4 yerde mola verildi. 18.30’a kadar bekletildi otobüs. Ben ikinci otobüsteydim. Bingöl’e 10 kilometre kala önümüzdeki otobüsün durdurulduğunu gördüm. İkinci şoföre ‘PKK yol kesmiş’ dedim. Çünkü az ileride de çatışma vardı. İkinci şoför de ‘Onlar PKK değil’ dedi. Hatta Bingöl Tur’dan otobüsü de durdurmuşlardı. Bir astsubaya herkesin gözü önünde işkence ediyorlardı.

Öyle kötü işkence ediyorlardı ki, astsubay ‘Beni öldürün!’ diye yalvarıyordu.

Kolordu Savcısı İnayet Taş ihmaller zincirini şöyle sıraladı;

Bingöl’de, 24 Mayıs 1993 tarihinde 33 askerin şehit edilmesinin ardından, 
sorumluların cezalandırılması için dava açan dönemin Elazığ 8. Kolordu 
Askeri Mahkemesi Savcısı Binbaşı İnayet Taş, olayın Ergenekon ile   ilişkilendirilmesiyle ilgili olarak “Olayın perde arkası var mı yok mu bilemem. Olayda bir kasıt görmediğim için sorumlular hakkında ihmalden ötürü iddianame hazırladım” dedi. Taş ihmaller zincirini şöyle sıraladı; “Sevk edilecek erler için otobüs tutulması gerekirken “Midibüs” tutulmuş. Araç içinde, askerleri koruyan silahlı görevli olması gerekirken, yok. Bölgede teröristlerin bulunduğu bilgisi nedeniyle helikopter uçması lazım. Ama bunlar yapılmamış.”

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

BREZİLYA’DA KORONA 1290 CAN ALDI

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.