h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 501,08 %0,37%
h Tam Altın 7.515,81 %0,00%
h Bitcoin 396761 %-6.07772
a

3 SİLAHŞÖRLER SAHNEDEYDİ!

ad826x90

“Üç Silahşör” balesi, sahnedeki atmosferin eş zamanlı olarak anlatılacağı özel bir gösterimle görme engelli izleyici ile buluştu. 29 Şubat Cumartesi, saat 16.00’da Kadıköy Belediyesi Süreyya Operasında düzenlenen özel gösterimde sesli betimleme yapıldı, ayrıca görme engelliler sahneyi dokunarak hissetti.

SAHNEYİ DOKUNARAK HİSSEDECEKLER 

Alexandre Dumas’ın ölümsüz eserinden bale sahnesine aktarılan “Üç Silahşor”, İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) tarafından bu kez özel olarak görme engelliler için sahne aldı. İDOB, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası, Fındıklı Rotary Kulübü ve Sesli Betimleme Derneği işbirliğinde düzenlenen gösterim 29 Şubat Cumartesi, saat 16.00’da Süreyya Operası’nda gerçekleşti. Türkiye’de ilk kez 2016 yılında sesli betimleme ile Fındıkkıran Balesini izleyen görme engelliler bu kez Üç Silahşör balesini izledi. 220 görme engelli sanatsever, gönüllülerin desteğiyle sahneyi dolaşacak ve kostümlere dokunarak incelediler.

KULAKLIKLARLA “GÖRECEKLER” 

ad826x90

Bale temsilinin sesli betimlemesini yapan uzmanlar, eserin sesli olarak yorumlanması için hazırlıklarını tamamladı. Temsil sırasında kendileri için ayrılmış özel alanda, canlı olarak gördüklerini anlatan uzmanlar sahnenin atmosferini, yaşananları, kulaklıklar aracılığıyla görme engellilere ulaştırdılar.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TÜRK SANAT MÜZİĞİ BESTE YARIŞMASI BAŞLADI

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.