h Dolar %
h Euro %
h Altın (Gr) 506,67 %-1,50%
h Tam Altın 8.117,81 %-1,20%
h Bitcoin 293730 %-0.63909
a
  • Birsen Haber
  • Dünya
  • 1 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HEDEFİMİZE ULAŞMAK İÇİN GAYRETLERİMİZİ ARTIRACAĞIZ

1 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HEDEFİMİZE ULAŞMAK İÇİN GAYRETLERİMİZİ ARTIRACAĞIZ

ad826x90

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi. Yapılan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı gerçekleştirildi.

Açıklamalardan satırbaşları:

“FETÖ’NÜN, HER İKİ ÜLKE İÇİN DE MİLLÎ GÜVENLİK TEHDİDİ OLUŞTURDUĞU KONUSUNDA HEMFİKİRİZ”

Otuz yıl önce Kırgız Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bu yıl aynı zamanda ilişkilerimizi Stratejik Ortaklık seviyesine yükseltmemizin 10. yıl dönümüne de tekabül ediyor. Kırgızistan’la maziden atiye uzanan kardeşlik bağlarımızı inşallah daha da güçlendirerek devam ettireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanıyla yaptığımız görüşmelerde bu irademizi bir kez daha teyit ettik.”

ad826x90

FETÖ başta olmak üzere terör örgütleriyle mücadeleden, bölgesel iş birliğine kadar gündemdeki tüm konuları ele aldıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “FETÖ’nün, her iki ülke için de millî güvenlik tehdidi oluşturduğu konusunda aziz kardeşimle hemfikiriz. Son dönemde yaşanan hadiseler, FETÖ’nün kanlı, karanlık ve çirkin yüzünü bir kez daha gözler önüne sermiştir. İnşallah omuz omuza vererek bu tehdidin üstesinden beraberce geleceğiz” dedi.

“SİYASİ İSTİKRAR YOLUNDA ATTIKLARI HER ADIMDA KIRGIZ CUMHURİYETİ’NİN YANINDAYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Sayın Cumhurbaşkanına Türkiye’nin, Kırgız halkına ve devletine olan desteğini bir kez daha ifade ettim. Siyasi istikrar yolunda attıkları her adımda Kırgız Cumhuriyeti’nin yanında olmaya devam edeceğiz. 11 Nisan’da yapılan Anayasa referandumu bir dönüm noktası oldu. Bu referandumla Kırgız halkı, yönetim sistemi olarak, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ni tercih etti. Yeni sistemin Kırgızistan’a ve Kırgız halkına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Yeni sistemin getirdiği yeni imkânlarla Kırgızistan’ın hedeflerine daha hızlı yol alacağına inanıyorum.”

“1 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HEDEFİMİZE ULAŞMAK İÇİN GAYRETLERİMİZİ ARTIRACAĞIZ”

Gerçekleştirilen görüşmelerde ticari ilişkileri de ayrıntılı bir şekilde gözden geçirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, halen 507 milyon dolar düzeyindeki ticaret hacminde salgın dönemine rağmen önemli bir düşüş yaşanmadığını vurgulayarak, “Ancak potansiyelimizin çok daha yüksek olduğu da aşikardır. Taraflar olarak 1 milyar dolarlık ticaret hedefimize ulaşmak için gayretlerimizi artıracağız. Ulaştırma, sağlık, madencilik, enerji, turizm, eğitim, kültür, kalkınma yardımları gibi alanlarda işbirliğimizi nasıl derinleştirebileceğimiz konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Aldığımız kararlar ve az önce imzalanan metinlerle stratejik ortaklığımızın ahdi zeminini kuvvetlendirdik” şeklinde konuştu.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

HOLLANDA SENATOSU HAYVAN HAKLARI YASASINI ONAYLADI

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.